V časoch, kedy zelenina nebola dostupná celoročne, bola kyslá kapusta najlepším záchrancom počas chladných dní. Obsahuje mnoho vitamínov, ktoré sa nám zídu najmä počas zimy. Viete však, čo ešte dokáže táto zelenina z kuchyne našich starých mám?
Ako kyslá kapusta zasiahla do histórie ľudstva?
Kyslá kapusta sa skladovala vo veľkých množstvách už počas starovekého Grécka či počas obdobia Rimanov. Svoj zmysel mala aj u moreplavcov. Hovorí sa, že možno by bez nej nebola objavená Amerika, keďže na lodi bola kyslá kapusta zásobená vo veľkom množstve. Chránila námorníkov pred častým ochorením na mori, pred skorbutom, ktorý je spôsobený nedostatkom vitamínu C.
Zázraky kyslej kapusty
Za svoju charakteristickú kyslú chuť vďačí baktériám, ktoré zabezpečujú mliečne kvasenie. Vedecké výskumy potvrdili, že kyslá kapusta napomáha fungovaniu nášho mozgu a nervov. Okrem toho podporuje tvorbu červených krviniek, funkciu svalov, rast buniek či bojuje proti infekciám a vírusom. Taktiež má protizápalové a antibiotické účinky, znižuje vysoký krvný tlak a hladinu cukru v krvi. V surovom stave kyslá kapusta zmierňuje zápaly a šťava z listov odvádza škodlivé látky aj cez kožu. Dokonca vedci z Veľkej Británie dokázali, že kyslá kapusta je taktiež vynikajúcim afrodiziakom.
Kyslá kapusta na tanieri
Neodmysliteľnou súčasťou štedrovečerného stolovania je polievka z kyslej kapusty, čiže kapustnica. Okrem toho môžeme kyslú kapustu použiť ako prílohu k mäsu či uvariť si tradičné slovenské halušky s kyslou kapustou. Lenže kyslá kapusta sa v kuchyni dá využiť aj trochu inak. Pripraviť si napríklad môžete šalát z kyslej kapusty, ktorý bude zaručene vitamínovou bombou v tomto sychravom, jesennom počasí. Stačí, ak primiešate nastrúhané jablká a mrkvu ku kapuste, pridáte nadrobno nakrájanú cibuľu, osolíte a šalát je hotový. Ďalšie recepty ako si pripraviť kyslú kapustu nájdete v našom článku Hody z kyslej kapusty.