Každý deň naše telo príjme množstvo vitamínov vo forme ovocia. V rôznych ročných obdobiach nakupujeme napríklad jablká, banány, hrušky, slivky, čerešne, hrozno, melón, kiwi, mandarínky či pomaranče. V dnešnej dobe ale máme možnosť ochutnávať stále nové a nové druhy ovocia, ktoré má zvláštny tvar, farbu a chuť.
Toto ovocie pochádza z Číny a patrí medzi citrusy. Kumkváty sú malé (asi ako väčšie olivy) a konzumujú sa celé, vrátane kôry, ktorá má sladkastú chuť. Dužina je šťavnatá, menej horkastá, s pomerne veľkým množstvom zrniek. Plody obsahujú vysoké množstvo vitamínov A, B, C a veľké množstvo minerálnych látok, z ktorých je najcennejší asi horčík a draslík. Pôsobia dobre na posilnenie imunitného systému.
Kumkváty sú vynikajúce do ovocných šalátov a na ochutenie doma pripravovaných džemov. Konzumujú sa surové alebo varené. Pri varení sa teplom uvoľňuje aróma kôry, preto sú vhodnou prísadou do dusených pokrmov z kačacieho alebo bravčového mäsa. Kumkváty namočené do cukrového sirupu sú osviežujúcim dezertom po sýtom jedle.
Pochádza z juhovýchodnej Ázie, ale rastie v Južnej Amerike. Je dobrá na zdobenie dezertov a nápojov, pretože má na priečnom reze tvar päťcípej hviezdy. Nazýva sa aj malajská hviezdica, alebo v angličtine star. Má sviežu sladkokyslú dužinu a v teplej kuchyni je vhodným doplnkom mäsových medailónikov a rýb.
Hviezdice obsahujú veľké množstvo vitamínu C a radu minerálnych látok, taktiež vápnik, horčík, železo a fosfor. Avšak pacienti s ochorením obličiek, srdca a s reumou by si mali dávať pozor a nejesť nezrelé karamboly pre ich vysoký obsah kyseliny šťaveľovej.
Nazývané aj churma, persimon alebo tomel, je plod žltej až oranžovej farby podobný paradajke, ktorý pochádza z východnej Ázie. Dozretá dužina je mäkká a sladká. Kupujeme zrelé plody, ktoré sa poddávajú tlaku prstov, pretože menej zrelé plody nie sú chutné – obsahujú priveľa trieslovín, spôsobujúcich zvieravý pocit v ústach. Svojou chuťou kaki pripomína broskyňu a marhuľu s nádychom vanilky.
Najlepšie chutí toto ovocie surové, s troškou citrónovej šťavy, pomarančového alebo marhuľového likéru, poprípade so šľahačkou alebo zmrzlinou. Kaki jeme vidličkou alebo lyžičkou. Obsahuje jednoduché sacharidy, ktoré sú rýchlym zdrojom energie. Ďalej obsahuje veľké množstvo vlákniny, vitamín C, draslík, vápnik, horčík, fosfor, železo, meď a mangán. Plod obsahuje približne 66% vody.
Iným menom aj indiánske figy, sú plody kaktusov, ktoré pochádzajú zo Severnej Ameriky. Časom sa rozšírili do všetkých oblastí mierneho pásma. Plody majú na povrchu ostré chĺpky, ktoré treba pred jedením opatrne odstrániť. Opuncie konzumujeme upravované v podobe džúsov, alkoholických nápojov, džemov, pridávame ich do rôznych cukroviniek, do čajových zmesí, alebo z nich vyrábame tekuté sladidlo.
Toto ovocie je bohaté na cukor, draslík, vápnik, horčík a fosfor, z vitamínov sú to A, B a C. Opuncie sú dokonca považované za afrodiziakum.
Alebo čínske jahody majú svoju históriu v Číne. Na jahody sa podobajú len vzdialene – majú tvrdú šupku. Pod šupkou je belavá, modrasto priesvitná dužina jemnej sladkokyslej chuti a pomerne veľké tmavé semeno. Plody stačí olúpať, rozpoliť a vybrať z nich kôstku. Je výborné do šalátov a koktailov, ale môžeme ho pridať aj k sladko pripravenému mäsu. Liči ale nesmieme variť, pretože dreň by zhúževnatela.
Obsahuje vitamín C, meď, fosfor, draslík a vitamín B, tiamín. Má znížený obsah nasýtených tukov, cholesterolu a sodíka. Najviac energie liči je vo forme sacharidov.
Exotický receptík
Šalát Tropická noc
Potrebujeme: 200g kvajávy alebo manga, 200g čerstvého alebo kompótového ananásu, 1 banán, 1 kiwi, šťava z limety alebo citróna, 2-3 lyžice krupicového cukru, šľahačka a karambola na ozdobenie
Postup: Ovocie ošúpeme, pokrájame na kúsky. Vložíme do misy, pokvapkáme limetovou alebo citrónovou šťavou, pridáme cukor a zľahka premiešame. Šalát odložíme asi na hodinu do chladničky. Porcie šalátu ozdobíme kopčekmi šľahačky a plátkom karamboly.
Autor: Zuzana Orlovská, Foto: sxc.hu