Kto by ju nepoznal. Voňavú koreninu, ktorú pridáte do sladkého nedeľného koláča vtedy, ak ho chcete dať na vyššiu úroveň a vaším hosťom poskytnúť gurmánsky zážitok. Škorica je mimoriadne obľúbená pre jej nezameniteľnú vôňu a chuť, ktorá ladí so šťavnatými jablkami. Vedeli ste však, že ak to s ňou preženiete, môže vám ublížiť?
Kde sa vzala?
Škorica je vlastne vnútorná vrstva stromu Škoricovníka čínskeho, ktorá sa vysuší a vznikne toto voňavé korenie. Tento strom dorastá do výšky až 13 metrov. Najzdravšia je škorica zo Škoricovníka cejlónskeho, no pre nepriaznivé poveternostné podmienky tento druh stromu na Slovensku dostupný nie je. Škorica bola populárna už v starom Egypte, kedy si ju ľudia dávali najmä na miesta, ktoré mali postihnuté mykózou. Využívala sa hojne aj na žalúdočné problémy a choroby čriev.
V dnešnej dobe je známa aj ako prípravok, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi, t.j. má hypoglykemický účinok. Tento fakt bol zverejnený v odbornom časopise Diabetes Care, ktorý sa zaoberá predovšetkým liečbou cukrovky.
Nezastupiteľné miesto má aj vo svete chudnutia. Rovnako ako čierne korenie alebo chili patrí škorica k potravinám, ktoré zvyšujú metabolizmus a termoreguláciu nášho organizmu. Toto je prospešné najmä vtedy, ak sa potíte v posilňovni, no výsledky akosi neprichádzajú. Medzi ďalšie pozitíva škorice patria tieto:
- Podporuje funkcie mozgu a je výborným prípravkom aj proti Alzheimerovej chorobe, pretože dokáže z mozgových ciev odstrániť nánosy.
- Má antiseptické účinky.
- Urýchľuje metabolizmus a zlepšuje trávenie.
- Upokojí váš napätý nervový systém.
- Uvoľňuje hlieny v dýchacích cestách.
- Zabráni tomu, aby sa vám veľmi zvýšil glykemický index vo vašej krvi.
- Podporuje lepší spánok.
- Detoxikuje organizmus.
- Pomáha prekrviť vaše končatiny.
- Liečba peptických vredov žalúdka.
- Poradí si aj s nepríjemnou kandidózou.
Pozitívnych účinkov škorice je naozaj veľmi veľa, no ako sa vraví: všetkého veľa škodí. Tu to platí dvojnásobne. Ako som spomínala už vyššie, na Slovensku je dostupná vo forme prášku škorica čínska, ktorá je akási „umelá“ náhrada tej pravej škorice. Tomuto druhu sa hovorí aj Cassia. Pravá škorica je cejlónska, ktorá sa sem nedováža. Na to, aby ste vyskúšali pozitívne účinky škorice je bezpečnejšie použiť práve tú cejlónsku.
Toto korenie sa neodporúča pre tehotné a dojčiace ženy. Obsahuje látku, ktorá sa nazýva kumarín a je toxická pre vašu pečeň a obličky. Skôr ako blahodarné účinky vám môže dopomôcť k zdravotným problémom a to vtedy, ak neodhadnete množstvo. Výskumy na hlodavcoch tiež ukázali, že vysoké dávky škorice u nich vyvolali dokonca rakovinu! Dávka, ktorá je pre vás bezpečná je podľa lekárov pol čajovej lyžičky denne, prípadne maximálne jednu čajovú lyžičku. Určite to s množstvami škorice nepreháňajte.
Dúfam, že sme vás týmto článkom nevystrašili a vy si lyžičku škorice pridáte do ovsenej kaše alebo sladkých jabĺk aj nabudúce. Je zdravá a voňavá, no majte na pamäti, že vie byť aj poriadne silná a nebezpečná. Ak ste sa predsa rozhodli ju nepoužívať, doprajte si jej vôňu aspoň v podobe vonnej sviece, alebo tyčiniek a prevoňajte si ňou miestnosť.
Ilustračné foto:pixabay.com