Nie je nutné lúpať jablká, uhorky, či iné druhy ovocia a zeleniny. Práve oni totiž chránia náš organizmus napríklad pred nádormi. Všetci robíme veľkú chybu, ak ich vyhadzujeme do koša. Šupky obsahujú množstvo živín a sú tiež dobrým zdrojom vlákniny. Vláknina zvyčajne podporuje zdravé trávenie a pravidelné vyprázdňovanie, čo môže znížiť hladinu škodlivého cholesterolu.
Paradajky
Tieto červené vitamínové bomby najlepšie vyzerajú aj chutia v šupke. Práve v nej sa nachádza najviac sekundárnych rastlinných látok. Navyše pekne drží celú paradajku pokope.
Uhorky
Tmavozelená šupka zadržiava v uhorkách šťavu. Šalátovú uhorku tvorí až 97% vody. Vitamíny a minerály sa nachádzajú tesne pod šupkou. Obsahuje draslík, vitamíny skupiny B a iné cenné látky. Uhorky z vlastnej záhrady môžete po umytí pokojne zjesť aj so šupkou. Tie z obchodov však bývajú striekané, takže je vhodné ich ošúpať.
Mrkva
Výživné látky sa nachádzajú najmä v šupke. Mrkva obsahuje až 80% polyfenolov v jej tenkej vonkajšej vrstve.
Ak je mrkva od hliny, vezmite si tvrdú kefku, ktorou ju vydrhnete pod tečúcou vodou.
Zemiaky
Tie môžete pokojne ošúpať. Zemiakové šupky obsahujú menej vitamínu C a bielkovín než dužina. O čosi vyšší je len obsah minerálnych látok. Obsahujú vápnik, železo, fosfor či zinok. Jesť zemiaky so šupkou, najmä tie skoré, sa odporúča hlavne tým, ktorí takéto zemiaky považujú za pochúťku.
Jablká
Obsah vitamínov a minerálnych látok v šupke jabĺk je omnoho vyšší ako v ich dužine. Jablká preto dôkladne umývajte a jedzte aj so šupkou, pretože chránia telo pred nádorovými a srdcovo-cievnymi chorobami. Ošúpané jablko obsahuje o 40% antioxidantov menej ako neošúpané.
Šupka ananásu je síce dosť tvrdá, no dá sa rozomlieť v mixéri a podávať spolu s dužinou. Okrem vlákniny a vitamínu C je šupka bohatá na bromelain, enzým, ktorý pomáha rýchlejšie stráviť potravu.
Citrusy
Šupky citrónov či pomarančov sú nasýtené éterickými olejmi a sú vhodné ako korenie alebo prísada do pečenia. Musíte si však byť istí, že ide o chemicky neošetrené kúsky, inak ich radšej ošúpte. Ovocie však nezbavujte bieleho tkaniva tesne pod šupkou. Práve v ňom sa nachádza najväčší podiel cenných flavonoidov, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi, brzdia procesy starnutia a znižujú riziko vzniku nádorových chorôb. Pokojne vhoďte pomaranče aj so šupkou do odšťavovača alebo mixéra. Podobne tak môžete urobiť aj so šupkou z kiwi alebo banánu.
Ilustračné foto: pixabay.com