Počas letného obdobia sa na záhradách urodí veľké množstvo sladkého ovocia. Marhule, jahody, čerešne či maliny sú plody, ktoré možno použiť aj inak ako na prípravu koláčov a sladkých dezertov.
Ak vaše obľúbené ovocie už dozrelo, rozdeľte si ho na dve polovice. Jednu časť si vychutnajte len tak zobkaním a z tej druhej si vytvorte mimosezónne zásoby. Aj v zime si tak budete môcť pochutnávať na sladkých jahodách či malinách, ktoré vám dodajú aj dostatok vitamínov.
Do tradičných zaváranín sa zvykne pridávať veľké množstvo bieleho cukru. V tomto prípade to pre nás ale neznamená veľké riziko, pretože pri varení sa cukor skaramelizuje. Jeho množstvo sa pri podobnom spôsobe spracovania zmenší. Namiesto bieleho cukru môžete použiť aj trstinový, ovocné šťavy, či dokonca soľ. Samotné ovocie v sebe obsahuje prírodný cukor, ktorý sa dá skoncentrovať odparením vody. Potrebné je to urobiť za krátky čas, aby sa v ovocí zachovali všetky vitamíny a pektíny. Za konzervačný prostriedok sa považuje aj spomínaná soľ, ktorá je pri zaváraní kompótov v poslednej dobe stále viac obľúbenou. Výhodou použitia soli miesto cukru je, že ho bez problémov môžu konzumovať aj diabetici. Cukor je prítomný len v ovocí.
Pri sterilizácii kompótov akéhokoľvek druhu je najlepšie použiť sterilizačný hrniec s teplomerom uprostred. Pri mäkkom ovocí, ako sú maliny, černice alebo jahody je potrebná teplota aspoň 80°C a napríklad pri uhorkách stačí sterilizovať 10 minút pri teplote 60-65°C.
Rady pre správne zaváranie:
- Zavárajte vždy len dozreté, čerstvé a kvalitné plody,
- poriadne ich poumývajte studenou vodou a nechajte odkvapkať,
- ovocie ukladajte do pohárov na seba, no nesnažte sa ho natlačiť nasilu,
- ovocie zalievajte horúcim nálevom, pohár poriadne uzatvorte a otočte na približne päť minút hore dnom,
- poháre označte štítkom, na ktorý napíšte názov a rok výroby.
foto: pixabay.com