Tapioca: bezlepkové perly
Tapioca je škrob, ktorý používali už starí Máyovia, aby sa zasýtili. Dnes sa táto surovina opäť teší veľkej obľube. Ešte ste o nej nepočuli? Používa sa do nápojov, pudingov, cesta i na zahustenie.
Pôvod
Tapioca sa získava z koreňa manioku jedlého (Manihot esculenta), je to subtropický jeden až tri metre vysoký krík s jedlými tridsať až štyridsaťcentimentovými dlhými hľuzami s vysokým obsahom škrobu, bez obsahu lepku. Táto rastlina je pôvodom z Južnej Ameriky a Karibiku, ale dnes je už pestovaná po celom svete, hlavne však v Brazílií, Nigérií a Thajsku.
Tapioca je bielej farby a má neutrálnu chuť. Vďaka jej vysokej gélovacej schopnosti sa používa na zahustenie sladkých i slaných jedál. Túto potravinu môžete uskladňovať aj v mrazničke, pretože vydrží zmrazenie a následné rozmrazenie bez poškodenia. Tapioca je pred varením, kedy sa zvyčajne pridáva do potravín, nepriehľadnej bielej farby. Po varení spriesvitnie. Guľôčky namáčaním zväčšia objem asi na dvojnásobok svojej doterajšej veľkosti.
Čo všetko obsahuje
Tapioca obsahuje množstvo uhľohydrátov (asi 88%), málo bielkovín (cca 0,2%) a minimálne množstvo tukov (cca 0,02%). Dodáva vápnik pre zdravie kostí i zubov, fosfor pre zdravú stavbu kostí, draslík s pozitívnymi účinkami pre krvný tlak, horčík pre výbornú funkciu svalového a nervového systému a železo na prenos kyslíka v tele. V tapioce sa vyskytuje kyselina listová a vitamín B. Pozitívne vplýva na tráviaci trakt a je vhodná pre ľudí, ktorí trpia celiakiou, keďže neobsahuje lepok. Jej nevýhodou je, že obsahuje vysoké množstvo kalórií (00 gramov dodá energiu asi 300 kalórií), avšak dokáže rýchle a na dlhšiu dobu zasýtiť.
Tapiocové guľôčky, ktoré kúpite takmer v každom bio obchode, majú viacstranné využitie vo vašej kuchyni. Vysoké zastúpenie majú v kuchyniach afrických a ázijských žien, hlavne pri príprave sladkých jedál. Z tapiocy sa vyrába tapiocová múka, ktorá sa používa ako náhrada klasickej múky a pripomína niečo medzi naším Solamylom a Gustinom. Používa sa na zahustenie omáčok, polievok, pri pečení sladkých alebo slaných dobrôt a podobne. Jej hlavnou výhodou je, že neobsahuje lepok a tak sa z nej dobre robia rôzne bezlepkové placky, lievance, palacinky, pudingy alebo dokonca veľmi krehké piškótové cesto. Môžete ju použiť všade tam, kde používate na zahustenie zemiaky.
Pri kúpe tapiocových perál alebo múky si dávajte pozor na kvalitu, ktorá je ovplyvnená prísadami pridávanými do guličiek. Najzdravšie sú guličky a múka bielej farby. Na trhu sa predávajú však aj rôzne prifarbované tapiocové guličky, ktoré sú dochucované umelými sladidlami. Ak chcete, aby vaše perly boli nádherne farebné a chutné, ochuťte si ich vlastnoručne podľa chuti domácimi šťavami alebo ovocím.
Na výborný puding z tapiocy budete potrebovať: polovicu hrnčeka perličiek tapiocy, polovicu hrnčeka mlieka, trošku soli, polovicu hrnčeka trstinového cukru (alebo iné sladidlo), vanilkový struk, 2 vajíčka, oriešky, kokosové hobliny a ovocie. Najprv si tapiocu namočíte na pár hodín do vody, aby zmäkla. Premyjete, dáte do hrnca spolu so slanou vodou a privediete do varu. Po zovretí pridávate cukor, vyšľahané vajíčka a varíte, kým guľôčky nebudú mať sklovitú konzistenciu. Nakoniec pridáte vanilku. Naplníte do pohárov a na ozdobenie môžete použiť čokoľvek, nie len ovocie, kokosové hobliny a oriešky, ale pokojne aj kúsky čokolády, lekvár, kompót, šľahačku, zmrzlinu či sirup.
Foto: https://www.facebook.com/Fittcouture, Pixabay.com