ČlánkyFotonávodyMagazín

5 krokov ako si vyrobiť včelobal

Byť trošku ekologickejší a myslieť aj na svoje zdravie nie je až také náročné. Môžete začať maličkosťami. Separovať odpad, pestovať či kupovať kvalitné potraviny, ktoré potom zabalíte ekologicky. Ako? Najlepší je na to včelobal. 

Máme pre vás 5 jednoduchých krokov, ako si tento ekologický včelobal hravo vyrobíte aj doma. Tento overený postup nám prezradila pani Marcela, ktorá sa k výrobe týchto ekologických vreciek dostala úplnou náhodou.

Na včelobal budeme potrebovať: 

  • Látku, ktorá je vyrobená zo 100 % bavlny, pred použitím ju vyperieme a vyžehlíme 
  • 100 %-tný včelí vosk (plát alebo v celku, prípadne inú formu, ktorú vieme dostať u včelára)
  • zúbkované nožnice
  • papier na pečenie
  • žehličku
  • strúhadlo
  • môžete pridať aj kvapku jojobového oleja

Postup: 

  1. Z látky so zúbkovanými nožnicami vystrihneme  ľubovoľne veľký štvorec, kruh, obdĺžnik, podľa toho, na aký účel obal budeme potrebovať a položíme na papier na pečenie.
ako vyrobiť včelobal

2. Ak máme vosk vcelku, tak na látku nastrúhame potrebné množstvo. Ak máme voskové pláty, tie stačí na látku naukladať vedľa seba. V prípade slzičkového vosku látku len posypeme podľa potreby. Presná mierka neexistuje, dôležité je, aby vosk látka vpila po celej ploche.

ako vyrobiť včelobal

3. Ak máme vosk nastrúhaný alebo naukladaný na látke, prekryjeme ju papierom na pečenie. Môžeme začať žehliť. Žehličkou prechádzame rovnomerne po celej ploche. Je dôležité vosk zažehliť do celej látky, pomaly a trpezlivo.

4. Ak sa nájde niekde miesto, kde bude nedostatok vosku ( spoznáte podľa svetlých miest na látke) znova pridáme pár hobliniek vosku a dôkladne prežehlíme. Ak by sme naopak, vosku nastrúhali na látku o čosi viac, tak ho žehličkou vytlačíme na papier na pečenie. Po stuhnutí ho zoškrabeme a môžeme opätovne použiť na výrobu včelobalu. Pri odoberaní látky z papiera musíme byť opatrní. Voskový obrúsok je horúci, preto si dávajte maximálny pozor. Chyťte ho opatrne za roh látky a počkajte, vosk po chvíľke stuhne a vychladne.

5. Hotovo, včelobal môžeme veselo používať 🙂

Ako vyrobiť včelobal

Prečítajte si rozhovor, ako sa pani Marcela rozhodla aj takto bojovať s plastom a rozdávať úsmev svojim blízkym.

Páči sa vám tento recept? Podporte ho zdieľaním na Facebooku ? Ďalšie zaujímavé recepty a články nájdete na našom webe nazjedenie.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *