Ázijská kuchyňa: potešenie nielen pre chuťové poháriky
Milovníkov ázijskej kuchyne je čoraz viac. A niet divu! Tamojšie jedlá sú typické svojou neodolateľnou chuťou, farebnosťou a majú pre nás Európanov ten správny exotický nádych. Okrem toho, ázijskí kuchári si pri príprave svojich jedál nezakladajú len na chuti jednotlivých ingrediencií. Alfou a omegou je pre nich to, aby sa potraviny postarali o správnu rovnováhu tela, mysle a duše. Pri ich príprave tak siahajú len po zdravých surovinách, ktoré tento zdravý balans dokážu lahodným spôsobom dodržať. Chcete byť v rovnováhe aj vy? Nebojte sa experimentov a ochutnajte japonskú, thajskú, čínsku či indickú kuchyňu. Prezradíme vám, čo je pre ne typické. Okrem toho, prinášame vám aj recept na chutné ázijské rybacie fašírky s hráškom.
Základom sú tie správne suroviny
Ak ste sa odhodlali na prípravu ázijskej pochúťky, posvieťte si hlavne na čerstvé ingrediencie podporujúce zdravý životný štýl. Čo to znamená? Na svoj nákupný zoznam určite pripíšte nielen zeleninu, ryžu či rezance, ale aj ryby, sóju, tofu a huby. Ak ste sa rozhodli pre prípravu jedla s rybami alebo mäsom, krájajte ho na malé kúsky na rezance alebo kocky, a dbajte aj na to, aby bolo vykostené, bez mastných častí či šliach. Rovnakým spôsobom krájajte aj zeleninu. Typickým prvkom ázijského jedla je aj pikantnosť. Ak teda máte radi, keď to „štípe“, siahnite po pikantných omáčkach alebo korení.
Aj oči musia jesť
Slováci sú zvyknutí na to, že jedia vtedy, kedy chcú, kde chcú a s kým chcú. Číňania a Japonci však považujú stolovanie za akýsi obrad. Preto si vždy dajú záležať nielen na samotnej chuti pokrmu, ale aj na tom, aby jedlo už na prvý pohľad vyzeralo príťažlivo. Ak chcete vaše orientálne hody povýšiť ešte na vyššiu úroveň, dajte si záležať aj na estetickej stránke. Aj v tomto prípade sa môžete plnohodnotne inšpirovať Ázijcami a na výzdobu taniera využiť napríklad pestrofarebné kvety či pekne vyrezanú zeleninu.
Hlavne nezabudnúť na paličky
Bambusové či drevené paličky sú asi najtypickejšou odlišnosťou ázijskej kuchyne od tej našej. V ázijskej gastronómii je zaužívaným zvykom jesť paličkami všetky jedlá okrem polievok. Tie sa vychutnávajú pomocou krátkych polievkových lyžíc. Ani v tomto prípade však paličky neostávajú len tak voľne pohodené na stole. Ázijci s nimi najprv zjedia kúsky mäsa a zeleniny z polievky, a až potom sa chopia krátkej lyžice. A čo je najväčšou výhodou jedenia s paličkami? No predsa to, že nehltáme, jeme pomalšie, plnohodnotne vychutnávame každé sústo a náš organizmus tak lepšie trávi.
Vyskúšajte doposiaľ nepoznané a pripravte si doma pochúťky z Indie, Číny, Japonska či Thajska! V Kauflande nájdete všetko potrebné na to, aby ste mohli svoje chuťové poháriky obohatiť o nové zážitky z čarokrásnej Ázie. A to vďaka širokému sortimentu za výhodné ceny. Dobrú chuť!
Ázijské rybacie fašírky s hráškom od foodblogerky Tatiany Leovej
Ingrediencie:
- 500 g filiet sumčeka afrického
- 100 g mrazeného hrášku K-Classic
- 50 g mrazeného špenátu K-Classic
- veľká hrsť koriandrovej vňate
- 1 vajce
- 3 šalotky
- 4 strúčiky cesnaku
- 1 PL nakladaného zázvoru
- 1 PL červenej kari pasty
- 2 L sójovej omáčky
- šťava z ½ citróna
- kokosový olej
- soľ
- korenie
- sladká chilli omáčka na namáčanie
Postup:
Filety pomelieme a zmiešame s najemno nakrájaným koriandrom, šalotkami, 2 roztlačenými strúčikmi cesnaku, vajcom, zázvorom, kari pastou a sójovou omáčkou. Potom dochutíme citrónovou šťavou, soľou a korením. Na kokosovom oleji si speníme na plátky nakrájaný cesnak, pridáme hrášok, špenát a chvíľku restujeme. Necháme vychladnúť a primiešame k rybacej zmesi.
Zo zmesi tvarujeme malé placky, ktoré opražíme z oboch strán na kokosovom oleji.
Fašírky podávame so sladkou chilli omáčkou. Nech Vám chutí! J