ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápadyZdravie

Chrobáky na tanieri

Desí vás predstava, že by ste mali mať na raňajky červy alebo na večeru šváby? V niektorých krajinách konzumujú hmyz pravidelne a dokonca im veľmi chutí. Odborníci tvrdia, že keby ľudia začali jesť hmyz, vyriešilo by to hlad a rôzne ekologické a globálne problémy. Vo východných krajinách hmyz sušia a predávajú na trhoch a to najmä zahraničným turistom, ktorým sa nehnusí predstava motýľa v žalúdku. A nemyslíme tie zo zaľúbenosti.

Na našej štedrej planéte žije zhruba 1500 druhov jedlého hmyzu. Konzumuje sa takmer vo všetkých krajinách, okrem štátov Európskej únie. Možno budete prekvapení, ale najväčším distribútorom jedlých chrobáčikov je Kanada. Ázia stojí tesne za ňou. Špecialisti na výživu a stravovanie sa svorne zhodujú v tom, že hmyz je nášmu telu prospešný a okrem vysokých dávok bielkovín obsahuje aj iné potrebné zložky pre naše telo. Existuje veda, ktorá sa zaoberá používaním hmyzu ako potraviny a nazýva sa entomofágia.cambodia-442_1280

V chudobných častiach zeme je lietajúca pochúťka bežnou súčasťou jedálnička, pretože nie každý má peniaze a prístup k mäsu. Hmyz je preto skvelou náhradou. Naopak, v bohatších častiach zeme je braný iba ako delikatesa a zážitok pre chuťové poháriky. Austrália, Afrika, Ázia a niektoré štáty južnej Ameriky obľubujú cvrčky, termity, kobylky, mravce, včely a chrobáky, ktorými si kompenzujú straty bielkovín z ich prevažne rastlinnej stravy. Cvrčky na masle napríklad chutia ako oriešky a šváby ako oškvarky.

V poslednej dobe sa pojedanie hmyzu teší veľkej obľube a milovníci hmyzu bijú na poplach. Chcú totiž presadiť, aby boli otvorené reštaurácie a prevádzky, kde by ste si objednali napríklad polievku z chrústov alebo grilované včely. S podporou hygienikov už pripravujú potrebné normy. Legislatíva a zákony sú ale nekompromisné a tento nápad zatiaľ ostáva iba na papieri a skôr v teoretickej ako praktickej rovine. Nie sú totiž stanovené potrebné hygienické opatrenia, ako sa má hmyz chovať tak, aby splnil požiadavky pre potravinu človeka.

Aké druhy smú na tanier ?ants-1573619_1280

  • Motýle a mory – existuje až 23 čeľadí a jedia sa len larvy a kukly; najobľúbenejší sú martináči, kde do tohto druhu patrí až 50% všetkých jedlých motýľov; pozor, niektoré druhy motýľov sú chránené!
  • Chrobáky – 24 čeľadí jedlých chrobákov; obľúbené sú najmä larvy žijúce v dreve živých i mŕtvych stromov
  • Rovnokrídlovce – cvrčky mnohých druhov sú najobľúbenejším druhom vôbec
  • Blanokrídlovce – chutný je plod trúda alebo larvy sršňov a ôs
  • Dvojkrídlovce – larvy múch, ktoré žijú v slaných jazerách, sa často používajú namiesto soli na ochutenie jedál
  • Múčne červy – ľudia si ich môžu chovať aj v pohodlí domovachinatown-625847_1280
  • Mravce
  • Ploštice
  • Šváby – vhodný madagaskarský a argentínsky šváb
  • Potápniky

Pozor ale, ak ste alergickí na morské plody, konzumácia hmyzu by vám mohla spôsobiť problémy!

Hudba budúcnosti

Nie je vylúčené, že v budúcnosti bude hmyz našou každodennou potravinou. Existujú špeciálne úle, kde si môžete napríklad múčne červy chovať pre vlastnú spotrebu. Úle majú vlastnú klímu vhodnú na rast a vývin lariev a kŕmenie nie je vôbec zložité. Môžete im dať zvyšky z jedál a nakoniec si dať ich samotných. Pripomínajú vraj chuť praženej cibuľky a obsah ich bielkovín je porovnateľný s tofu.larvae-1162709_1280

Ktovie, možno sa nad touto predstavou teraz len pousmejete, ale o pár desiatok rokov vám to už smiešne nebude. Bude to realita. Na tanieri.

 

Ilustračné foto: pixabay.com, unsplash.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *