Doplnky výživy: Spaľovače tuku

Aj vás láka predstava vypracovaného a pevného tela do plaviek, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani vrcholová fitneska? Ak toto získate aj s bonusom vo forme minimálnej námahy vo fitnes-centre, takúto ponuku by odmietla asi máloktorá z nás. Vysnívané telo s minimálnou námahou vám ponúkajú spaľovače tuku, ktoré vraj fungujú rýchlo a efektívne. Háčik je ale v tom, že poškodia vašu pečeň a dobre fungujú iba pre prefíkaných predajcov, nie pre „schudnutiachtivé“ devy. Máte s týmito pomocníkmi skúsenosť aj vy?

 Mŕtvy/ Marketingový ťahrock-1573068_1920

 S blížiacim sa letom a dovolenkovou sezónou nás ženy viac a viac trápia prebytočné kilá, ktoré sme poctivo naberali celú zimu a teraz sme sa rozhodli ich na čas odložiť- pre prípad, žeby sa nám za nimi ešte niekedy zacnelo.;) Na trhu je niekoľko diét, zázračných čajov, liekov na potlačenie chuti do jedla, či prístrojov, vďaka ktorým budete mať do dvoch dní na bruchu pekáč buchiet- iným slovom tehličky. Spaľovače tuku sú suplementy, ktoré slúžia na to, aby vašu postavu vyrysovali, zbavili ju prebytočnej vody a pomôžu aj pri spálení tukových zásob. Tieto zázraky samozrejme účinkujú až vtedy, keď vykonávate fyzickú aktivitu- teda cvičíte. Dôležitým slovkom pri spaľovačoch tuku je slovo „pomôžu“. Neverte marketingovým ťahom predajcov, že za týždeň schudnete 13 kilogramov. Vhodnou voľbou stravy, cvičením, pozitívnym prístupom k chudnutiu stratíte kilogramy síce za dlhšiu dobu, no budú to kvalitne spálené kilogramy a vydržia vám na celý život. Ak sa teda nehodláte vrátiť k pitiu sýtených nápojov a nepravidelnej strave kombinovanej s nulovým pohybom.

Ako som spomínala už vyššie, na trhu existuje nespočetné množstvo diét a prípravkov, ktoré sľubujú aj nemožné. Faktom však je, že keby fungovala čo i len jedna diéta, nebolo by ich predsa také množstvo. A to isté platí aj o spaľovačoch tuku. V nasledujúcich riadkoch vám chcem predstaviť látky, ktorých účinky sú vedecky potvrdené a doložené a tieto prípravky vám skutočne pri chudnutí pomôžu- samozrejme, musíte cvičiť a zdravo sa stravovať!

Zázračné prípravky?

L-Carnitín

 Možno ste už o tomto prípravku počuli, prípadne niekde o ňom čítali. L-carnitín je životne dôležitá látka, ktorá zohráva významnú úlohu v bunkovom metabolizme. Jeho úlohou je roznášať mastné kyseliny do respiračných centier buniek- mitochondrií, kde sú tieto kyseliny premieňané na energiu pre naše telo a metabolizmus. Bonusom je to, že je aj detoxikačný, teda odbúrava produkty metabolizmu z buniek. Karnitín v tekutej forme alebo ako kapsuly spôsobuje vyššiu spotrebu kyslíka pri fyzickej aktivite a tým urýchľuje aj proces odbúravania tukov. Tekutý karnitín má vyššiu účinnosť, pretože sa do krvi vstrebe skôr ako tablety.

Lecitín

Lecitín je výťažok zo sójových bôbov a napomáha k lepšej regenerácii svalstva po fyzickej aktivite. Okrem schopnosti regenerovať svalové vlákna má aj schopnosť znižovať cholesterol a zlepšovať pamäť.

Synefrínmedications-342462_1280

 Patrí k stimulantom, to znamená, že skôr ako odbúranie tuku vám zvýši energiu a termoreguláciu. Počas cvičenia preto môžete cítiť teplo a viac sa potiť. Pozor ale, ak máte problémy so srdcom a cievami! Tento prípravok sa v týchto prípadoch neodporúča. Synefrín potláča aj chuť do jedla. Dôležité je tiež spomenúť, že by ste poslednú dávku mali vziať 6 hodín pred spánkom. Inak vám hrozí dlhé a úmorné ponocovanie.

 Komplexné spaľovače tuku

 Sú tvorené viacerými látkami a tým zvyšujú svoju efektivitu. Sú zmesou nestimulačných látok (L-carnitín, CLA, chróm) a stimulačných látok(kofeín, synefrín, zelený čaj). Tento typ spaľovačov tuku by ste mali konzultovať so svojím lekárom. Najmä ak trpíte kardio-vaskulárnymi ochoreniami. Istota je predsa istota.

Ako správne dávkovať spaľovače tuku?

Spaľovače tuku je najlepšie dávkovať ráno alebo tesne pred tréningom. Stále sa riaďte inštrukciami na obale produktu. Ak však máte v pláne ich užívať dlhodobo, poraďte sa so svojím lekárom. Dávkujte si ich v dvojtýždenných cykloch, teda 14 dní spaľovač užívate a ďalšie dva týždne máte od nich „pokoj“.

Dáte spaľovačom predsa šancu? Alebo stavíte na overené chudnutie, pozostávajúce z vyváženej stravy, pohybu a dostatku spánku?

 

 

Ilustračné foto:pixabay.com

 

 

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *