Doprajte vašim vlasom hennu!

Vlasy sú korunou krásy. Špeciálne u nás žien. Farbu vlasov dostaneme do vienka, rovnako, ako aj kvalitu či hustotu našej koruny. Kým vaša kamarátka je blondínka s modrými očami a pehami, vy môžete byť majiteľkou havraních vlasov po pás. Hovorí sa, že zmena je život a toto môžeme aplikovať aj na také farbenie vlasov. Farby na vlasy sú však plné amoniaku a chemických látok, ktoré môžu vaše vlasy nepekne poškodiť. Počuli ste však o henne? Je to akási bio-farba, ktorá obsahuje iba pigmenty a používala ju dokonca aj samotná Kleopatra. Vyskúšate ju?

Henna je prírodné farbivo, ktoré sa používalo už pred niekoľkými tisícročiami. V starovekom Egypte bola veľmi populárna a obľubovala ju aj slávna Kleopatra panovníčka Egypta. Jej obľúbenosť spočíva najmä v tom, že ide o pigment, ktorý má prírodné zloženie, takže ju môžu použiť aj ženy trpiace kožnými problémami a nebezpečnými alergiami. Práve alergia na nejaký druh látky, ktorý je súčasťou amoniakových farieb, je mimoriadne nebezpečná. Môže vás dokonca aj zabiť, ale to v prípade, ak nastane anafylaktický šok a vy sa udusíte. Menej nebezpeční reakcie sú opuch viečok, svrbenie a výtok z očí. Nie nadarmo výrobcovia apelujú, aby ženy použili test znášanlivosti farby na predlaktie. Tieto problémy s hennou mať nebudete. Cenovo je síce niekde inde, ako farby z drogérie, no stojí za to.

Ako sa henna vyrába?

Henna, po latinsky lawsonia, je rastlinka, podobná keru. Z jej podlhovastých listov sa získava pigment, ktorý sa využíva na farbenie vlasov. Predtým sa však listy usušia a pomelú na zelený prášok. Táto farba tak neprechádza žiadnymi chemickými procesmi a to jej zaručuje 100% čistotu a kvalitu.

Existujú tri druhy henny:

  • Lawsonia Inermis červená henna
  • Lawsonia Alba bezfarebná, teda neutrálna henna
  • Lawsonia Spinoza čierna henna

Tieto druhy sa líšia najmä farbou listov a teda aj farbou samotného pigmentu, no niekedy sa k nim pridáva aj rastlinka Indigo, ktorou sa docieľujú farebné odlesky a vytváranie iných farieb.

 Mechanizmus účinku henny

 Farby z drogérie, ktoré bežne dostať kúpiť, vaše vlasy ničia. To je všeobecne známy fakt, ktorý každá z nás vyskúšala na vlastnej koži, teda na vlastných vlasoch. Vlas obalia farbou aj zvnútra, preto ak odrastie, nemá odtieň, aký mal pred farbením a poškodzuje sa aj jeho štruktúra. Henna tento mechanizmus mení a to tak, že vlas obalí zvonku, tým pádom vnútorné zloženie vlasov ostáva chránené a mení sa iba ich výzor navonok. Taktiež ich vyživí, pôsobí ako kondicionér a tak vám uľahčí aj ranný boj s ich rozčesávaním. Udržiava pH vašich vlasov, chráni ich pred UV žiarením, odstraňuje lupiny, lieči zápaly vlasovej pokožky a poradí si aj so šedinami. Ak chcete zmeniť farbu vlasov, vyberte si hennu color, ktorá má 7 rôznych odtieňov, no ak chcete iba obnoviť vaše vlasy, použite hennu bezfarebnú. Na vašich vlasoch vydrží od 3 do 6 mesiacov a bude sa postupne vymývať, takže sa vyhnete neestetickým odrastom.

Ilustračné foto: pixabay.com

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *