Ochutnajte kozie mlieko!

Naše staré mamy a mamy nám od malička vštepovali, že je veľmi dôležité piť mlieko, pretože vďaka nemu budeme mať krajšie zuby a silné kosti. Tieto účinky mlieka platia aj dodnes a s obľubou si ho pridávame do kávy alebo ako ingredienciu do prívarkov a krémových polievok. Existuje však aj druh mlieka – kozie, ktoré je vhodné aj pre ľudí, ktorí s mliekom nie sú kamaráti a majú laktózovú intoleranciu. Viete o zázračných účinkoch kozieho mlieka?

Ne/ekonomický produkt?goat-490986_1280

Kozie mlieko je produkt, ktorý je vyrobený z mliečnych žliaz kôz. Malofarmári, ktorí kozy chovajú majú šťastie, pretože si dúšky tohto bieleho zázraku môžu dopriať denne. My ostatní, ktorí farmy nemáme sa musíme uskromniť buď s kravským mliekom alebo kozie mlieko kupovať na trhoch a od chovateľov. Kravské mlieko je v našej krajine produkované v kvantách. Kravské mlieko je produkt, ktorý až tak výrazne nezaťaží našu peňaženku. Kozie mlieko je z tohto ekonomického hľadiska drahšie, pretože koza ho nevyprodukuje toľko. Závažným problémom je aj to, že kozy vypúšťajú do mlieka jedy z krmiva alebo rôzne vírusy a baktérie. Ak koza skonzumuje napríklad ľuľkovec zlomocný, jej mlieko je otrávené. Ak sa na ňu prisaje kliešť a vpustí do jej krvi toxíny – nákaza kliešťovej encefalitídy je v mlieku. Kozie mlieko je výborné a je rozhodne zdravšie ako kravské mlieko, no len za dodržania prísnych hygienických podmienok a pri podávaní kvalitného krmiva.

Vhodné aj pre alergikov aj proti rakovine

O tom, že kozie mlieko je vhodné aj pre tých, ktorí trpia neznášanlivosťou mliečnych výrobkov sme písali už vyššie. Je ľahšie stráviteľné a v porovnaní s kravským mliekom obsahuje viac minerálovbielkovín. S obsahom mononenasýtených a polynasýtených mastných kyselín výrazne konkuruje mlieku, ktoré je produkované kravami. Mastné kyseliny s krátkymi a stredne dlhými reťazcami pôsobia priaznivo najmä na srdcovocievny systém, pretože znižujú tvorbu cholesterolu. Okrem znižovania tvorby celkového cholesterolu si dokážu poradiť aj so zlým LDL cholesterolom.drink-1818550_1280 (1)

Rakovina je novodobá metla ľudstva. O tom niet najmenších pochýb. Podľa jednej zahraničnej štúdie, realizovanej francúzskym lekárom bolo zistené, že po užívaní kozieho mlieka sa výrazne znížilo riziko toho, že u operovaných onkologických pacientov opäť prepukne nanovo choroba. Koza si totiž dokáže sama vytvoriť efektívne protilátky, ktoré zabíjajú rakovinové bunky a teda nikdy na rakovinu neochorie. To isté sa deje aj v ľudskom tele po vypití kozieho mlieka. Naša imunita vytvorí vďaka koziemu mlieku protilátky proti rakovine a tie ničia onkologické bunky. Pri agresívnych formách rakoviny však tento proces funguje horšie, ak aj vôbec, no zo všetkých liekov na svete je jediný účinný na sto percent a to naše pozitívne myslenie. No vráťme sa späť ku koziemu mlieku.. Ďalšie výskumy uvádzajú zaujímavú skutočnosť a síce, že až 7,5% detí je alergických na kravské mlieko a naopak 70% detí nie je alergických na to kozie. Okrem rakoviny tento zázrak zatočí aj s takou tuberkulózou.

Vo svete je zdokumentovaných už viacero prípadov. Najzaujímavejší fakt o kozom mlieku je ten, že keď v roku 1945 zhodili Američania atómovú bombu na mestá Hirošima a Nagasaki, kozy v tej oblasti boli imúnne voči vzniku rakoviny a jediné z populácie zvierat neochoreli. To už stojí za zmienku.

Aké sú ešte ďalšie pozitíva kozieho mlieka?

Blahodarne pôsobí na našu nervovú sústavu a pravidelná konzumácia dokáže zmierniť stres a vnútorné napätie. Reguluje vlhkosť našej pleti, takže ak trpíte suchou a ekzematickou pleťou, pitie kozieho mlieka vám urobí dobrú službu a to v surovom, či v umelom stave vo forme krémov a mastičiek. U ľudí s nadváhou kozie mlieko pôsobí ako prírodný spaľovač tuku, pretože okrem toho, že lieči podvýživu dokáže zabrániť aj priberaniu.

Ak vám neprekáža silná pachuť kozieho mlieka a chcete zaradiť do vášho denného menu aj túto „superpotravinu“, určite choďte smelo do toho! Je výborné aj ako prevencia a taktiež náhrada kravského mlieka, ktoré je samo o sebe plné alergénov. Urobíte dobrú službu svojmu tráveniu a tiež aj svojim ratolestiam.

 

 

Ilustračné foto:pixabay.com 

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *