Perníková chalúpka podľa starého receptu boduje aj na Islande

O Luciiných perníkových skvostoch píšu aj na Islande.

Niekedy sa do vecí, alebo do receptov, nepúšťame a vopred ich klasifikujeme ako neúspech. Kto neskúsi, nevie. Častým príkladom je aj perníková chalúpka či zdobenie samotných perníčkov. Mnohí sa do tejto aktivity nepúšťajú vôbec, iní svoju snahu zahodia po jednom nezdare. Slovenka žijúca na Islande nám môže ísť príkladom. Jej perníková chalúpka si zaslúžila miesto aj v miestnych novinách.

Lucka Turzová, pôvodom z Púchova, momentálne žije na Islande. Tvrdí o sebe, že je len všestranný človek, ktorý sa nebojí skúšať nové veci. Lucia je vyučená sklárka a pred 5 rokmi sa rozhodla zbaliť svoje veci a odísť za láskou na ďaleký Island. Po dlhých rokoch rekonštrukcií ich vysnívaného domčeka mala pred Vianocami konečne chvíľu času. Povedala si, že vyskúša posunúť svoje schopnosti o level vyššie. Perníková chalúpka, ktorú upiekla prvýkrát, si vyslúžila obdiv aj na chladnom ostrove. 

Perníková chalúpka mala potešiť priateľov 

Svojím dielom chcela potešiť kamarátov. Preto vytiahla recept od svojej prababky a upiekla podľa neho pár perníkových domčekov. Jeden by nepovedal, že takéto skvosty vytvoril v podstate začiatočník.

...

Keďže bývam na východnej strane Islandu, čo je približne 700 km od hlavného mesta, chalúpky šli tých 700 km do Reykjavíku. V meste ich obdivovala aj jedna pani, ktorá sa mi priznala, že je šéfkuchárkou, ale na takéto precízne veci nemá nervy, celkom ma to šokovalo a potešilo zároveň,” spomína Lucka.

Niektorí Islanďania si dokonca tieto perníkové chalúpky aj kúpili: „Veľa ľudí či objednávok som však musela odmietnuť, nakoľko by som ich kvôli práci nestíhala dokončiť.” 

Lucia pre Nazjedenie.sk prezradila, perníková chalúpka je vyrobená podľa receptu od jej prababičky. Šablónu domčeka si nakreslila a podľa nej vyrezala z perníkového cesta diely. Na polevu nepoužila nič neobvyklé – veľa bielok, práškový cukor a zdobiaci sáčok. Čo poviete, vyzerá aj podľa vás jej perníkový domček ako z rozprávky? 

Páčil sa vám tento článok? Podporte ho zdieľaním na Facebooku. Viac zaujímavých a inšpiratívnych článkov si prečítate na našom webe v sekcii rozhovory.

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *