MagazínTopZdravie

Púpava nie je burina. Využite jej liečivé účinky naplno

Keď sa lúky začnú koncom apríla sfarbovať do žltej, človeku je pri pohľade na tú krásu až ľahšie na duši. Púpava je stále pre mnohých len obyčajnou burinou, ktorá sa rozmnožuje neskutočnou rýchlosťou. Alergici sa jej radšej vyhýbajú. No málokto vie o jej liečivých účinkoch. 

Púpava lekárska a jej účinky

Jej liečivé účinky vás milo prekvapia. Zbierať môžete celú rastlinku – s kvetom, lístkami aj s koreňom. Používa sa na liečenie kožných ochorení, lymfatických zápalov, anémie, na zlepšenie tráviaceho traktu a metabolizmu pečene. Nenechajte sa odradiť jej horkastou chuťou. Práve tá stimuluje činnosť žalúdka a tráviacich žliaz. Osožná je aj pre ľudí, ktorých trápi cukrovka. 

púpava

Púpava lekárska obsahuje rôzne kyseliny potrebné pre organizmus (aminokyseliny a mastné kyseliny), cukry, minerály ako železo, sodík, draslík, horčík, zinok, bór, vápnik a kremík. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na vitamíny A, B, C, K a E. 

Časti púpavy a ich využitie 

Najčastejšie sa z púpavy pripravuje med. Na púpavový med vám stačí pár rozkvitnutých hlavičiek. Ten si nájde využitie predovšetkým v kuchyni pridaním do čaju či limonád. Je veľmi prospešný pri nachladnutí alebo proti kašľu. 

púpava

Za najúčinnejší sa však považuje jej koreň. Ten sa využíva pri zápaloch pečene, problémoch so slezinou, žlčníkom, ale aj pri anémii a pri čistení krvi. Zbiera sa však ešte predtým, než rastlinka rozkvitne. Ak ho poriadne očistíte a usušíte, môžete si z neho pripraviť odvar, ktorý vám uľaví od problémov. Stačia dve čajové lyžičky rozdrveného sušeného koreňa, ktoré zalejete 250 ml vriacej vody. Koreň necháte lúhovať aspoň 15 minút a scedíte. 

Všetky spomínané vitamíny sú vo veľkej miere obsiahnuté v listoch púpavy. Majú vysoký obsah železa, čím môže pomôcť pri liečbe chudokrvnosti. Listy by sa mali konzumovať čerstvé, vtedy do tela prijmete najviac živín. Takže ich smelo môžete zakomponovať do zeleninového šalátu či dokonca do polievok. Okrem vitamínov a minerálov, ktoré dodajú vášmu telu, zlepšia trávenie a činnosť pečene i obličiek. Pozitívne účinky majú aj na pleť, ktorej pomôžu v boji s akné alebo ekzémom. Listy púpavy môžete usušiť a podobne ako z koreňa si z nich môžete pripraviť čaj.  

Nezatracujte túto zabudnutú bylinku. Tým, že ju máte pod nosom, stačí ju len nazbierať a využiť v prospech vášho zdravia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *