PR články a tlačové správy

Škola umývania okien

Okná patria k záťažovým testom každého jarného upratovania. Ich čistenie väčšinou odkladáme na poslednú chvíľu. Nakoniec ale zatneme zuby a pustíme sa do ich leštenia. Tento rok prichádza záchrana. Spoločnosť Henkel vám prináša malý bedeker, s ktorým bude umývanie okien hračka. Aj tých v kuchyni.

1. Na príprave záleží

Pri umývaní okien je dôležité vyčkať na pekné počasie. Vyhnete sa tak situácii, kedy čerstvo umyté okná „zleje“ náhla prietrž mračien. Pred samotným čistením zložte z parapet kvetináče a všetky dekorácie, ktoré pretrite utierkou na prach. Postavte ich bokom a zacieľte na záclony. Tie zveste a dajte prať. Kým okná vyčistíte, záclony budú dávno vyprané a večer ich zavesíte naspať, poprípade vyberiete druhé zo skrine. Pavučinky v rohoch okien povysávajte alebo odstráňte metlou. Nezabudnite si pripraviť rebrík alebo stoličku, vedro s vodou, handričku bez chlpov, papierové kuchynské utierky a účinný prostriedok na okná.

CLTrigger 500ml Lemon2. Nepodceňujte žalúzie

Umývanie okien sa začína pri žalúziách. Pokiaľ by ste začali rovno sklenými výplňami, mohla by vás nemilo prekvapiť stekajúca špina z jednotlivých lamiel. Ak si netrúfate, alebo sa vám jednoducho nechce precízne čistiť s handrou v ruke, vyskúšajte špeciálne čistiace kefy, ktoré zotrú prach z viacerých lamiel naraz.

3. Čo s rámom a parapetmi

Nezabúdajte, že umývanie okien neznamená len čistenie sklených výplní, ale aj rámov a parapet. Tie sa najlepšie umývajú hubkou alebo švédskou utierkou, namočenou v čistej vode alebo v zmiešanej so saponátom (vyskúšajte napríklad Pur). Pozor, to ale neplatí pre umývanie okenných skiel, kedy saponát môže zanechať dúhové stopy alebo šmuhy. Ak máte biele plastové rámy a parapety, tie je potrebné raz za pár rokov prečistiť špeciálnym chemickým čističom, ktorý im navráti belosť.

4. Typ okien je dôležitý

Ak ste majiteľom plastových okien, túto otázku si zrejme nepoložíte. No čo v prípade tých starších, ku ktorým potrebujete skrutkovač? Radíme umývanie začať od vonkajšej strany okennej výplne. Ak by ste zvolili opačný postup, nemuseli by ste dobre vidieť šmuhy a nedoleštené časti skrz vnútornú stranu okna. Skončilo by sa to opätovným skrutkovaním okien, umývaním a leštením.

Clin Trigger Lemon 500ml (1)5. Ocot je do šalátov, noviny na čítanie

Ak chcete šetriť svoj čas a námahu, zabudnite na tradičné umývanie okien podľa receptu našich starým mám. Vyhnite sa octu alebo saponátu a následnému lešteniu starými novinami. Jednoduchšie a oveľa rýchlejšie je použiť špeciálne prípravky, ktoré umývajú a leštia zároveň.

6. Stierka – áno či nie?

Stierka je ideálna v prípade, že vaše okná majú na sebe hrubšiu vrstvu smogu či peľu. Po umytí okien vám pomôže zotrieť špinu a prebytočnú vodu. Pre dokonalý vzhľad použite čistiaci prostriedok v spreji, ktorý dodá lesk a sviežosť novo umytých okien.

7. Čo v prípade rekonštrukcie?

Zvláštnu pozornosť by ste mali venovať čisteniu okien po maľovaní alebo prestavbe v byte či dome. Na oknách sa môžu zachytiť zvyšky farby alebo hrudky stavebných hmôt. V tomto prípade vás vystríhame pred použitím drôtenky alebo škrabky. Nadobro by ste si mohli poškrabať povrch okien a rámov. Vyskúšajte skôr silný čistiaci prostriedok v rozprašovači, ktorý nastriekate, necháte pôsobiť a jednoducho zotriete.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *