ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Sviečka: elegantný a sofistikovaný doplnok do každej domácnosti

Sviece sú odjakživa považované za štýlové a veľmi sofistikované doplnky, ktoré podporujú útulnosť a teplo domova. Vonné sviece si zvykneme zapáliť najmä vtedy, ak chceme pri pohári červeného vína a knihou v ruke vo vani plnej peny zrelaxovať a odtrhnúť svoje vedomie od reality aj od problémov. Existuje niekoľko druhov a typov sviečok, ktorými si môžete spríjemniť chladné zimné večery a rozžiariť pochmúrne miestnosti. Viete, z čoho sa vyrábajú a aká je ich história ?

candles-1359478_1280Plamienok histórie

Sviečku alebo sviecu môžeme charakterizovať ako malý valcovitý útvar z horľavého materiálu, s knôtom na konci, ktorý slúži na rozžiarenie miestnosti. V minulosti, ešte pred vznikom elektriny, bolo svetlo ako také uväznené práve v sviečkach. V starovekom Grécku, v 6 st. p. n .l., kedy žili mnohí významní a múdri filozofi a osvietenci, sa túžba po svetle stala takou naliehavou, až niekto múdry vymyslel, že by bolo fajn namočiť drevo do loja a zapáliť. Rimania aj Egypťania tento nový vynález vylepšovali, a odborníci sa domnievajú, že história sviečok „vzbĺkla“ práve v Egypte. Až okolo 4. storočia sa svieca dočkala svojho dnešného tvaru a zdobila takmer každú miestnosť.

Ako väčšina objavov, aj tieto voskové nádhery zaznamenali svoj rozmach v 19. storočí a to spolu s objavom parafínu a stearínu, čo veľmi ovplyvnilo kvalitu ich knôtu. Parafín ako taký vznikol v roku 1830 ako lepšia náhrada klasického loja, ktorý pri spaľovaní nepríjemne páchol. Jeho výroba sa zoficiálnila v roku 1850. Je to vlastne vedľajší odpadový materiál pri výrobe ropy a je veľmi dobre tvarovateľný. K výrobe sviečok sa často používa aj stearín, ktorý však nie je tak tvárny ako samotný parafín a jeho cena je tiež vyššia.

candle-912773_640Výroba

Existuje niekoľko druhov sviečok, ktoré vieme odlíšiť podľa toho, z akého materiálu sú vyrobené: parafínové, voskové, gélové, kryštálové voskové a sóje sviečky. Pri výrobe je neodmysliteľnou súčasťou aj forma, akou sa svieca vyrába. Dnešné stroje používajú tzv. ťaženie, kedy sa svieca s knôtom ponára do dózy s parafínom. Najdrahším typom sú sviece z včelieho vosku, či rôzne farbené sviece vyhotovené metódou norenia, kedy sa vlastne iba neustálym namáčaním knôtu do vosku nabaľujú jednotlivé vrstvy.

Jednotlivé typy

Včelí vosk – väčšina vosku a sa zbiera od júla do septembra a peľ naň pochádza z opelenej repky olejnej, ďateliny alebo slnečnice. Sviečky z včelieho vosku sú hladké a horia veľmi dlhý čas, nedymia a keď ich zapálite, vašim domom alebo bytom sa bude rozliehať jemná medová vôňa.

Gélové sviečky – pomerne nový druh, ktorý vydáva jemnú vôňu, no produkujú vyšší a intenzívnejší plameň a horí dlhšie.

Sójové sviečky – ako je jasné už z názvu, tento druh sa vyrába zo sójových bôbov. Sóje sviečky sú ekologické, biologické a nezaťažujú životné prostredie, teda sa vedia v prírode samé rozložiť. Zároveň sú veľmi citlivé na svetlo a teplotu v miestnosti (treba ich chrániť pred priamym slnkom i žiarovkami).

Knôt

Vyrobený je zo 100% bavlny alebo z kombinácie papier-bavlna. Existujú aj zinkové alebo cínové knôty, ktoré sú bezpečnejšie, no populárnejší je typ z bavlny.

Starostlivosť o sviece

 Skladujte ich v tmavej a nezaprášenej miestnosti.
 Najlepšie je uskladniť ich v krabiciach alebo v papieri
 Poskladajte ich vedľa seba, inak hrozí riziko ich pokrivenia.
 Väčšie sviece môžete ošetriť od prachu a nečistôt navlhčenou handričkou.

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *