ČlánkyZaujímavosti a nápady

Viete, ako správne triediť obaly od kávy?

Doprajeme si ju doma aj v práci. Šálku voňavej kávy si vychutnávame v spoločnosti rodiny, priateľov, ale aj kolegov. Káva sa stala súčasťou našich spoločenských rituálov, bez ktorých si už nevieme predstaviť svoj deň. Ale aj pri pití kávy vzniká odpad, či už zo samotnej kávy, ale aj z obalov, do ktorých je káva balená. OZV ENVI – PAK učí ľudí, ako tieto obaly z kávy správne vytriediť.

Najväčší kávičkári žijú na severe Európy

Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete. Každý deň vypije kávu celosvetovo až miliarda ľudí. Najviac kávy sa nepije v Taliansku alebo Brazílii, ako by sa možno domnievala väčšina ľudí. Za prvenstvom musíme ísť na sever Európy. Najviac kávy vypijú ľudia vo Fínsku, kde priemerná ročná spotreba je 12 kg na obyvateľa. Nasleduje Nórsko, Island, Dánsko, Holandsko a Švédsko.

Foto: Shutterstock

Kultúra pitia kávy sa mení

Spotreba kávy na Slovensku v ostatných rokoch narastá. Podľa údajov zo Štatistického úradu sme v roku 2021 skonzumovali v priemere 2,8 kilogramu kávy na osobu, čo je o 8 % viac ako v roku 2020. Denne pijú kávu tri štvrtiny Slovákov a Sloveniek, pričom viac ako polovica ľudí vypije za deň dve až tri šálky. Len 10 % ľudí pije „čistú“ kávu bez akéhokoľvek pridania mlieka alebo cukru.

Kultúra pitia kávy na Slovensku sa v ostatných rokoch výrazne zmenila. Ešte pred pár rokmi boli našimi najobľúbenejšími kávami „turek“ či instantná káva. To dnes už neplatí. Slovensko si postupne začína budovať kultúru pitia kávy. Pre viacerých kávičkárov je príprava kávy koníčkom aj životným štýlom. Kaviarne ponúkajú široký výber kávových špecialít, často s dôrazom na kvalitu a chuť. Ľudia sa začínajú zaujímať ako o pôvod kávy, tak aj o proces jej praženia. To vedie k vzniku rôznych malých pražiarní a kávových obchodov, ktoré ponúkajú rozmanité druhy kávy a vzdelávajú spotrebiteľa o ich pôvode.

Ako triediť obaly z kávy? Foto: OZV ENVI - PAK
Ako triediť obaly z kávy? Foto: OZV ENVI – PAK

Obaly od kávy sú najčastejšie vyrobené z kombinácie viacerých materiálov

Ako pri ostatných potravinách, tak aj pri konzumácii kávy vzniká odpad – či už zo samotných zvyškov kávy alebo obalov, do ktorých je káva balená. Ak sa tieto obaly nesprávne  vytriedia, končia na skládkach, a tým prispievajú k znečisteniu životného prostredia.

„Vzhľadom na rastúcu spotrebu kávy na celom svete je dôležité, aby sme si uvedomili vplyv, ktorý má táto konzumácia na životné prostredie, a aktívne prispeli k jeho ochrane. Triedenie obalov od kávy je jednoduchým a účinným spôsobom, ako každý z nás môže prispieť k udržateľnej budúcnosti a ochrane našej planéty,“ vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka oddelenia komunikácie OZV ENVI – PAK.

Pred vytriedením obalov od kávy je dôležité vedieť, z akých materiálov sú tieto obaly vyrobené. Obaly od kávy môžu byť rôzne: od plastu cez kov/hliník až po sklo alebo papier. Najčastejšie to však býva kombinácia viacerých materiálov. Aj pri týchto obaloch platí, že čo sa dá od seba oddeliť, treba oddeliť – napríklad viečko alebo nálepku. Vrchnák tiež treba vytriediť oddelene.

„Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je obal vyrobený len z jedného materiálu, pri obaloch od kávy je to veľakrát náročnejšie, pretože sú zložené z viacerých materiálov. Spotrebiteľom preto odporúčame, aby si pred vytriedením takýchto obalov pozorne pozreli recyklačné symboly uvedené na obale a pri triedení sa riadili primárne nimi,“ uzatvára Katarína Kretter. 

O ENVI – PAK

OZV ENVI – PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkoch podľa zákona o odpadoch. Zabezpečuje triedený zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnocovanie a recykláciu. ENVI – PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI – PAK zasadzuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *