Vitamín D posilní imunitu. Z týchto potravín ho získate

Slnko nám chýba, predovšetkým ak nastáva séria upršaných a sychravých dní. Slnko je pre ľudí hlavným zdrojom vitamínu D. Jeho nedostatok, ktorý sa tvorí na koži človeka predovšetkým pôsobenia slnečného žiarenia môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Jeho absenciu môžeme pociťovať práve v tomto období a v zime. Práve teraz by sme mali nájsť náhradu za slnko, ktorá dobije naše telo blahodárnym vitamínom D. 

Najnovšie štatistiky a výskumy odhalili, že v súčasnosti je ohrozených deficitom vitamínu D v Európe 30 až 50 percent populácie. Zo skupiny vitamínov D sú pre človeka najdôležitejšie vitamín D3 a vitamín D2. Vitamín D3 sa tvorí v koži účinkom ultrafialového žiarenia. Odborníci tvrdia, že na jeho tvorbu je potrebné, aby sme strávili na slniečku približne 15 až 20 minút denne, bez opaľovacieho krému a nie pri extrémnych teplotách v case najsilnejšieho žiarenia. Zo slnečných lúčov tak môžeme získať až 90 % vitamínu. 

Aké potraviny majú vitamín D? 

Je teda zrejmé, že v letných mesiacoch telo produkuje viac Déčka, ako potrebuje. Jeho prebytok sa našťastie ukladá v do zásob do pečene. Na jeseň a v zime je na severnej pologuli zmenený uhol dopadu slnečného žiarenia. Ozónová vrstva zachytáva UV žiarenie a vitamín sa v našej koži netvorí. Naše telo ho čerpá z leta nadobudnutých zásob, ktoré sú uložené v pečeni.

V jesennom a zimnom období je dobré vyriešiť prísun vitamínu D buď prostredníctvom doplnkov alebo stravy. Keďže vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika, čo je základ pre zdravý vývoj a fungovanie zubov a kostí je obsiahnutý predovšetkým v syroch, masle, smotane, vaječných žĺtkoch avokáde a predovšetkým v rybách. 

Medzi včasné príznaky vitamínu D patrí znížená hladina vápnika. Deficit vitamínu D prispieva k vzniku osteoporózy, deformity kostí, poškodenie svalového metabolizmu, chronická únava či depresia. Možno aj práve preto sa vám v jeseni nič nechce, ste znechutení a menej aktívni pretože bez dostatku vitamínu D je naše telo bezbrannejšie. . Vitamín D prispieva svojou troškou aj imunitnému systému. V jesennom období vás dobre pripravený imunitný systém chráni pred chrípkou, prechladnutím a infekcie dýchacích ciest. 

Páči sa vám tento článok? Podporte ho zdieľaním na Facebooku. Viac zaujímavostí a receptov nájdete na našom webe nazjedenie.sk.

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *