TopZaujímavosti a nápady

Ako vypestovať ananás? Zelenú ružicu nevyhadzujte, nechajte ju zakoreniť

 Ananás je súčasťou sviatočného stola. Určite to poznáte, kúpite ešte zelený, aby doma čo najdlhšie vydržal a mohli ho pekne nakrájať počas sviatkov. Opatrne ho očistite, dužinu zjedzte a listovú ružicu zasaďte. Ako vypestovať ananás u vás doma?

Nepotrebujete žiadne semienko, či jadierko. Jediné čo potrebujete je dozretý plod, substrát a kvetináč. Z plodu vytočte listovú ružicu, ktorá vám na to úplne postačí. Tú by ste po očistení a servírovaní ananásu určite boli vyhodili.

Na pestovanie myslite už v obchode

Ak si na tomto exotickom ovocí nechcete len pochutnať, ale radi by ste vyskúšali vypestovať vlastný, mali by ste na to myslieť už v obchode. Pri kúpe vyberajte taký ananás, ktorý má sviežu zelenú listovú ružicu bez známok poškodenia, zvädnutia či zahnívania a podobne. Práve zelená ananásová ružica dokáže poriadne vyživiť silnú novú rastlinu.

ako vypestovať ananás

Ako rozkoreniť ananás

Vezmeme si zrelý ananás. Zelenú listovú ružicu zo zrelého ananásu neodrežeme, ale opatrne vykrútime. Či je ružica ananásu zdravá zistíme tak, že skúsime potiahnúť za najvyššie listy. Ak sa odtrhnú, znamená to, že je ružica v osvojom vnútri hnilá a teda sa nám ani nezakorení.

Odstránime z ružice spodné listy zhruba do výšky 3 centimetrov. Ružicu môžeme položiť do pohára s vodou, kým nevypustí prvé korienky alebo môžeme použiť stimulátor na zakorenenie. Pripravenú ružicu na druhý deň zasadíme do substrátu alebo perlitu, ktorý bude dobre udržiavať vlhkosť. V priebehu niekoľkých dní až týždňov, približne do jedného mesiaca sa ananásová ružica zakorení.

Ako vypestovať ananás

Nie je to jednoduché, nakoľko ide o exotickú rastlinu, no dá sa to. Ananásovník chocholatý potrebuje počas sezóny pomerne vysokú teplotu do 30°C. Okrem toho, substrát je dôležité udržiavať neustále vlhký. Rastlina má okrem toho rada aj vlhký vzduch a vyžaduje zalievanie priamo do ružice. Nezabúdajte počas vegetačného obdobia rastlinku dobre prihnojiť. V zimnom období si táto rastlinka uviíta odpočinok. Bude jej stačiť primeraných 15 °C. Obmedzte však zálievku a pravidelne kontrolujte, či je rastlinka v dobrej kondícii, pretože práve v tomto období je náchylnejšia k chorobám i škodcom.

ako vypestovať ananás

Páčil sa vám tip ako vypestovať ananás? Podporte tento článok zdieľaním 😉 ďalšie zaujímavé rady a čítanie nájdete na našom webe www.nazjedenie.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *