Citrónová tráva: nenápadná a pritom voňavá

V našich končinách ide o menej známu „potravinu“, no svoju pozíciu v obľúbenosti si drží hlavne vo vietnamskej a thajskej kuchyni. Nájsť ju však môžeme aj u nás a to v špecializovaných BIO- obchodoch. Ak túžite po vlastnoručne vypestovanej „lemongrass“, urobiť tak môžete aj v pohodlí domova.  Navyše v letnom období, ktoré je v plnom prúde citrónová tráva skvele poslúži pri príprave limonád. Čo o nej ešte neviete?

 Exotický pôvod14220655990_93052a09bd_c

Botanický názov tejto rastlinky je vôňovec krivolaký. Názov jej naozaj sedí ako uliaty, pretože je to práve vôňa, ktorá robí citrónovú trávu takou výnimočnou. Iné názvy sú aj lemongrass, či citronela. Patrí do čeľade lipnicovitých a dorastá do výšky takmer 1,2 metra. Jej pôvod je z ďalekej Ázie, kde sa využíva najmä v studenej kuchyni, no nepohrdnú ňou ani barmani pri príprave rôznych nápojov. Rastie v tzv. trsoch tenkých listov. Obľubuje teplo a tak sa jej viac darí v oblastiach, kde teplomery priam „praskajú“ od vysokých teplôt. Ak by ste si je chceli vypestovať doma, tak to skúsiť môžete. Jediná nevýhoda je tá, že slovenský trh ponúka semienka citrónovej trávy s klíčivosťou iba 30%. Máte dve možnosti kúpy. Buď navštívite špecializované záhradníctvo, kde si kúpite množený západoindický druh, alebo východoindické semienka zo supermarketu. Ak sa pýtate, aké časti sú vhodné na konzumáciu, tak odpoveď znie: Všetky. Zviazané steblá sa využívajú ako dochucovadlá polievok a podzemné cibuľky ako súčasti zeleninových šalátov.

Čím je výnimočná? 

  •  má antibakteriálne účinky
  •  odvar z nej lieči problémy s trávením, vylieči boľavý žalúdok, či odstráni zápchu
  •  domorodé Africké kmene ju tiež využívajú pri liečbe malárie alebo chrípky
  •  pomôže pri nervových ťažkostiach
  •  uvoľní upchaté dýchacie cesty pri prechladnutí a alergiách
  •  poslúži aj pri kúpeli- jej pozitívne účinky na vašu pokožku vás možno prekvapia
  •  je účinným repelentom- hmyz vôňu citrónovej trávy príliš nemusí
  •  dokáže osviežiť vzduch v miestnosti

Na čo sa používa?

Prvoradé je jej využitie v kuchyni. Vietnamci ju pridávajú najmä do polievok, či omáčok. Môžete ju tiež pridať do šalátov, slaných koláčov, nápojov, či si z nej v zime urobiť chutný čaj. Zaujímavosťou je to, že sa používa aj v kozmetickom priemysle pri výrobe vonných solí do kúpeľa, krémov a parfumov. Ak ste zvedaví, či práve váš parfum obsahuje zložku citrónovej trávy, stačí sa iba pozrieť na jeho zloženie. Esencia „lemongrass“ sa využíva najmä pri výrobe sviežich vôní, vhodných na leto alebo na jar.

Pestovanie v pohodlí domovalemongrass-1713240_1280

Sadenice vložte do väčšieho črepníka a ten položte na slnečné miesto- najlepšie na terasu alebo balkón. Citrónová tráva je známa tým, že obľubuje slnko a teplo. Tiež jej musíte dopriať aj kvalitnú zálievku. Dôležité je to, aby ste jej dopriali dúšky vody iba vtedy, ak je zemina suchá. Ak by ste ju preliali mohla by sa vám odvďačiť tým, že zhnije. Voda, ktorou by ste ju mali polievať by mala odstáť. Ak ste sa rozhodli si „lemongrass“ vypestovať v zime, tak vedzte, že nemá rada chlad. Presuňte kvetináč dovnútra, do síce chladnej, no svetlej miestnosti. V zimnom období stačí, ak ju zalejete vodou iba občas. Ak sa budete o lemongrass starať ukážkovo, tak vás obdarí veľkými trsami listov a úžasnou vôňou.

Vypestujete si citrónovú trávu v pohodlí domova? Alebo vám stačí ju cítiť vo vašom parfume?

 

 

Ilustračné foto: pixabay.com, visualhunt.com

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *