PR články a tlačové správy

Dopĺňate minerály pri športovom výkone vhodným nápojom?

Či už ide o cyklistu, triatlonistu, fitness nadšenca, alebo len príležitostného bežca, všetkých spája rovnaký cieľ a to, poriadne si zašportovať a dosiahnuť čo najlepší možný výkon v obľúbenej aktivite. Pri kvalite výkonu zohráva kľúčovú úlohu výživa, regenerácia, trénovanosť a v neposlednom rade aj pitný režim. Ako to s ním teda je? Kedy piť iontové nápoje a kedy minerálne vody, a aký je v tom rozdiel? O týchto a ďalších témach sme sa rozprávali s profesionálnym fitness trénerom Jakubom Cvikom.

Hydratácia je základ

Prečo je dostatočný príjem tekutín pred, počas a po športovom výkone taký dôležitý? Voda tvorí až 60% celkovej hmotnosti človeka. Prípadné narušenie prirodzenej rovnováhy príjmu a výdaju tekutín v organizme, sa môže nepriaznivo odzrkadliť na výkone športovca, ako aj na jeho zdravotnom stave. Ako? Počas fyzickej aktivity sa zvyšuje produkcia tepla organizmu, ktorý sa zahrieva a jeho výsledkom je nadmerné potenie. To spôsobuje okrem vysokej straty vody v tele aj stratu dôležitých minerálov – a to predovšetkým sodíka.

Dôležité minerály

Voľba vhodného pitného režimu, ktorý by udržiaval hladinu minerálov v organizme závisí od typu fyzickej záťaže, jej dĺžky a tiež od klimatických podmienok. „Dopĺňanie minerálnych látok má pri fyzickom výkone svoj význam. Telo ich najviac potrebuje po športovej aktivite, preto sú dôležité najmä z hľadiska regenerácie organizmu”, objasňuje Jakub Cvik a dodáva: “Počas športovania sa absencia minerálov môže prejaviť napríklad nepríjemnými kŕčmi.” Ideálnym spôsobom, ako sa problémom vyhnúť, je preto pitie minerálnej vody, ktorá obsahuje práve dôležité látky sodík, draslík, horčík a vápnik.

jemne-perliva-06_finSacharidy a iontové nápoje

Pri intenzívnejších tréningoch však mnohí športovci správne myslia aj na dopĺňanie sacharidov. V tomto prípade často siahajú po iontových nápojoch. Pri tých je však potrebné brať na vedomie, že sa nejedná o malinovku, ale o nápoj určený na špeciálne príležitosti – nie na každodennú spotrebu. Pokiaľ je iontový nápoj nesprávne konzumovaný, jeho efekt je nulový. Obzvlášť zvýšený pozor by si mali dávať športovci, ktorých trápia zdravotné problémy súvisiace s obličkami, či žalúdkom.

Minerálne vody znamenajú pre športovca prirodzený zdroj potrebných minerálov, na rozdiel od iontových nápjov, do ktorých sú minerály dodávané umelo.

Dostupnosť minerálov, obsiahnutých vo forme ich rozpustných solí v minerálke, je pre bunky ľudského tela okamžitá, priama a nezaťažuje regulačné mechanizmy organizmu. Ak sa preto chcete po cvičení osviežiť a dodať svojmu telu minerály bez umelých farbív a chémie, tak správnou voľbou je práve vhodná minerálka.

Je dôležité tiež spomenúť, že pri tréningoch zameraných na redukciu hmotnosti je dopĺňanie tekutín sladkými iontovými nápojmi kontraproduktívne. Najväčšou výhodou minerálnych vôd oproti iontovým nápojom je ich nižší podiel cukru a neutrálna chuť. Pri pití minerálnej vody tak nemá športovec pocit zalepených úst,” potvrdzuje skúsený fitness tréner

Prečo minerálne vody?

Pitie minerálnej vody počas a po tréningu prispieva k detoxikácii organizmu a ich dopĺňanie výdatne posilňuje imunitný systém. Pre športovcov a aktívnych ľudí má aj ďalšie významy: napomáha napríklad kvalitnejšej regenerácii a redukuje bolesť väzov a svalov po tréningu. Oproti iontovým nápojom má naviac výhodu neutrálnej chuti – neobsahuje umelé farbivá a cukry.

Kvalitná minerálna voda nahrádza nedostatok minerálov v tele a vhodne dopĺňa ich dennú potrebu. Je preto ideálnou súčasťou pitného režimu každého športovca. Priaznivo pôsobí na tráviaci trakt, dýchací systém a činnosť obličiek. Vhodne dopĺňa dennú potrebu vápnika, čím pôsobí preventívne proti vzniku osteoporózy. Doprajte si preto minerálnu vodu Budiš, ktorá nielen božsky chutí, ale je i mimoriadne vhodná najmä po športovom výkone.

Ak ju raz začnete piť. Neviete s tým prestať!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *