Jedlo na exotickej dovolenke

Leto je obdobím dovoleniek. Keďže nemáme more, ľudia za ním väčšinou vycestujú do južnejších či dokonca exotických krajín. V takýchto destináciách je ale iné podnebie, potraviny aj zvyky stravovania. A práve tieto zmeny nemusia byť vhodné pre váš organizmus a trávenie. Je preto dôležité, aby ste počas oddychu v exotike dodržiavali isté zásady.

V prvom rade si zistite, ako je to s vodou. Nie všade totiž z vodovodu tečie zaručene pitná voda. Nehovoriac o prírodných prameňoch a jazerách. Na pitie, varenie, umývanie ovocia a zeleniny, či dokonca aj na čistenie zubov používajte radšej balenú vodu. Podobné je to aj s ľadom. Ak si nie ste istí, z akej vody je vyrobený, do nápojov si ho radšej nepridávajte.

Snažte sa vyhýbať aj surovej zelenine a ovociu, ktoré sa nedá olúpať. Ak majú šupku, je to bezpečnejšie. No pred jedením všetko aj tak poriadne umyte a až potom ošúpte. Zvážte tiež konzumáciu šalátov.

Exotika ľudí láka aj svojimi miestnymi špecialitami. No aj tu by ste mali byť opatrní. Neodporúčajú sa konzumovať príliš odlišné pokrmy od tých našich. Po chvíli sa môžu objaviť tráviace ťažkosti, ktoré dokážu pobyt na dovolenke poriadne znepríjemniť. Obmedzte tiež príjem pikantných jedál. Na niektoré koreniny nemusí byť vaše telo pripravené. Myslite preto ešte doma počas balenia na potrebné lieky. Pre istotu.

Vyhnite sa tiež potravinám z miestnych trhov, či jedlám od pouličných predavačov. Úroveň hygieny na takýchto miestach býva o čosi nižšia.

food-stall-212833_640
Či už u nás alebo v iných krajinách, všade platí, že v letných mesiacoch sa celkovo treba vyhýbať mäsovým, vaječným a nedostatočne tepelne upraveným pokrmom. Riziková môže byť aj obľúbená zmrzlina.

Nech už pôjdete akokoľvek ďaleko, pamätajte na tieto hlavné zásady a nič nepodceňujte. Uvažujte vopred nad možnými rizikami a nenechajte si pokaziť vašu exotickú dovolenku.

Foto: pixabay.com

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *