Káva ako životabudič – káva ako liek

Káva je životabudič, bez ktorého mnohí nevylezú ani z postele. Dokáže nabudiť, osviežiť a často nás „udržať” aj pri živote. Už len jej omamná vôňa dokáže s nami zázraky.

Uvariť dobrú kávu je skutočná alchýmia. Už dávno to nie je len o zrnkovej či instantnej, s cukrom – bez cukru či s mliekom alebo bez mlieka. Éra kvalitnej a dobrej kávy doslova prekvitá. Málokto však vie, že káva má na naše zdravie pozitívny vplyv – a to nielen čo sa týka únavy. 

Káva verzus diabetes 

Káva zvyšuje krvný obsah špecifickej bielkoviny, ktorá reguluje pohlavné hormóny. Konečným výsledkom je ochrana proti ochoreniu diabetes 2. Obzvlášť sa to týka žien po menopauze.

Viaceré výskumy poukázali na priaznivé účinky pitia kávy ako prevencie voči vzniku diabetu tohto typu. Presný účinok kávy v tomto kontexte však zostáva neznámy. Vedci však odhalili možný molekulárny mechanizmus v pozadí prospešnosti kávy. 

Súvisí s bielkovinou SHBG (sex hormone-binding globulin, globulín, viažuci sa k pohlavným hormónom), ktorá reguluje činnosť pohlavných hormónov testosterónu a estrogénu. V ich prípade sa už dlho predpokladá súvislosť s diabetom typu 2.

Výskum preukázal, že káva zvyšuje hladinu tejto bielkoviny v krvnej plazme. Ženám, ktoré počas dňa vypijú aspoň štyri šálky kávy, hrozí v porovnaní s tými, ktoré kávu nepijú, iba 44 % riziko, že ochorejú na tento druh diabetu.  

Kofeín verzus poruchy pozornosti 

Kofeín sa môže podobať niektorým liekom predpisovaným na ADHD, ktoré sú založené na báze stimulantov. No káva nemusí byť bezpečná pre každého, aj keď vie pomôcť. Pitie kávy ako súčasť liečby závisí od veku, zdravotného stavu a závažnosti symptómov. Káva totiž dokáže normalizovať hladinu dopamínu a zlepšiť mieru pozornosti u ľudí s ADHD.

Kofeín však nemusí sám na liečbu ADHD stačiť. Liečivá na túto poruchu obsahujú vyššie množstvo stimulantov navrhnuté na liečbu tejto poruchy. Pri vážnejších prípadoch teda len nápoje a jedlá obsahujúce kofeín nemusia byť dostatočne nápomocné. 

Káva verzus sex 

Americkí vedci Michael a Ellen Albertsonovci zistili, že tí, ktorí pijú pravidelne kávu, majú častejšie sex ako tí, ktorí ju nepijú. Nemá to na svedomí kofeín, ale zmes látok v kávových zrnách, ktoré obsahujú afrodiziakálne účinky. 

Vôňa lahodnej kávy zlepší každé ráno 🙂

Káva má okrem toho výrazný psychostimulačný účinok. Zlepšuje telesnú, ale aj duševnú kondíciu, čo má takisto pozitívne účinky na sexuálny život. Niektoré výskumy tvrdia aj to, že káva má pozitívne účinky na mužskú plodnosť a kvalitu spermií.

Tak teda na zdravie, priatelia!

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *