Kvíz: Ako dobre poznáš tekvice?

Pripravili sme si pre vás vtipný kvíz plný zaujímavostí o obľúbenom plode, bez ktorého si mnohí nevedia jeseň ani predstaviť. Skúste sa otestovať, koľko o tejto multifunkčnej potravine viete.

Ak obľubujete kvízy, ostatné nájdete tu 🙂

Aká tekvica je na obrázku?

hokkaido.jpg" class="attachment-full size-full" alt="" loading="lazy" srcset="https://nazjedenie.sk/wp-content/uploads/2021/10/ako-osupat-hokkaido.jpg 1280w, https://nazjedenie.sk/wp-content/uploads/2021/10/ako-osupat-hokkaido-500x281.jpg 500w, https://nazjedenie.sk/wp-content/uploads/2021/10/ako-osupat-hokkaido-1024x576.jpg 1024w, https://nazjedenie.sk/wp-content/uploads/2021/10/ako-osupat-hokkaido-768x432.jpg 768w" sizes="(max-width: 1280px) 100vw, 1280px" />
Correct! Wrong!

Tekvica Hokkaido má mäkkú, maslovú dužinu. Je jedinou tekvicou, ktorú nemusíme šúpať. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C je výbornou prevenciou proti chrípke a prechladnutiu. Obsahuje aj mnoho cenných minerálnych látok. Je to skutočná vitamínová bomba pre naše zdravie. S našim telom robí neskutočné zázraky.

Kde má Halloween korene?

Correct! Wrong!

Pôvod tohto sviatku siaha ku keltskému národu. Práve Kelti v noci z 31. októbra na 1. novembra oslavovali sviatok Samhain, ktorý reprezentoval koniec leta a prípravy na zimné a tmavšie mesiace.

Koľko druhov tekvíc poznáme?

Correct! Wrong!

Z ktorej tekvice sa dá zavárať džem?

Correct! Wrong!

Odroda veľkoplodej tekvice (ktorá zvykne vážiť od 15 až do 60 kg) je určená na kuchynskú úpravu a kompótovanie. Plody sa dajú použiť aj ako krmivo pre domáce zvieratá. Tekvicu vysievame po 2 až 3 semenách. Vo vyšších polohách je vhodné predpestovať sadenice.

Viete, ktorá tekvica má tvar halušky?

Correct! Wrong!

Váha tekvíc sa pohybuje okolo 1 kg. Teplomilná tekvica hruškovitého tvaru s príjemne sladkou orechovou chuťou. Plody tekvice sú ľahko stráviteľné. Väčšiu časť tekvice, podľa toho o aký druh sa jedná tvorí voda (90–95%). Kuchynské využitie tekvice je rôzne. Maslovú tekvicu môžeme variť, dusiť alebo piecť. Receptov je mnoho a závisí od nás, či máme radi skôr slané alebo sladké variácie. Dá sa upiecť posypaná škoricou a cukrom ako sladký dezert.

Ktoré tvrdenie je NEsprávne?

Correct! Wrong!

Tekvica v 100 g obsahuje IBA 26 kalórií, 0,1 g nasýtených tukov, 7 g sacharidov (z toho cukry 2,8 g), 0,5 g vlákniny, 1 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselina pantoténová, B6- pyridoxín, B9-kyselina listová, C, E, K, z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, horčík, sodík, železo, zinok, mangán, fosfor, meď.

Môže sa konzumovať tekvica aj v surovom stave?

Correct! Wrong!

V malom množstve nie je nebezpečné ju konzumovať ale v opačnom prípade dužina môže obsahovať nebezpečné baktérie, Salmonella a E.coli, ktoré nám spôsobia otravu jedlom.

Ktoré tvrdenie je správne?

Correct! Wrong!

Tekvica obsahuje množstvo živín, ktoré zlepšujú zdravie srdca. Má vysoký obsah draslíka, vitamínu C a vlákniny, ktoré sú spojené so srdcovými výhodami. Ľudia s vyšším príjmom draslíka majú nižší krvný tlak a znížené riziko mŕtvice - dva rizikové faktory srdcového ochorenia. Tekvica má tiež vysoký obsah antioxidantov, ktoré chránia „zlý“ LDL cholesterol pred oxidáciou. Keď sa častice LDL cholesterolu oxidujú, môžu sa zhluknúť pozdĺž stien krvných ciev, čo môže obmedziť cievy a zvýšiť riziko srdcových ochorení.

Viete ako dlho vydržia tekvice pri správnom skladovaní?

Correct! Wrong!

Na aké účely sa v minulosti využívala tekvica? ( viac správnych odpovedí )

tekvica ako hudobny nastroj

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

Kvíz: Ako dobre poznáš tekvice?
Slabé!

No, nie je to najlepšie, ale učíme sa celý život...
Dobré!

Paráda, očividne sa v tekviciach vyznáš
Perfektné!

Okey, si macher ako táto profi vyrezaná tekvica!

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *