ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Letný piknik v prírode

Letné mesiace sú tým pravým časom na spoločné rodinné výlety do prírody. Ak je vonku krásne slnečno, bola by škoda to nevyužiť a nevziať so sebou aj piknikový kôš plný dobrôt. Príprava na takýto typ kulinárskeho zážitku nie je vôbec náročná. Všetko závisí len od vašej fantázie a chutí. Aj napriek tomu však treba myslieť na pár základných vecí.

picnic-mat-1248226_1280Tou najpodstatnejšou je piknikový kôš alebo batoh. V súčasnosti si môžete vybrať zo širokej ponuky. Najklasickejším je prútený kôš s pláteným polstrovaním. Väčšina košíkov dnes ponúka aj základnú výbavu, a teda zahŕňa príbory, taniere, poháre, látkové obrúsky, dokonca i otvárače na víno, pivo alebo soľničku s koreničkou. Obyčajne sú vybavené pre dve až štyri osoby. Či už sa teda vyberáte na romantické posedenie vo dvojici alebo na rodinný piknik, nájdete si vždy to, čo potrebujete. Pre niekoho je pohodlnejšie vziať so sebou batoh. Piknikové batohy vám niekedy ponúkajú ešte väčší servis ako koše. Na kraj sa dá zrolovať deka, v niektorých batohoch možno nájsť aj malú skladaciu stoličku. Treťou možnosťou je využitie klasickej termo tašky, ktorá slúži na uchovanie teplých či studených potravín a nápojov.

Či už sa rozhodnete pre kôš, tašku alebo batoh, nezabudnite ich naplniť chutnými pochúťkami. Samozrejme, že si na piknik nebudete brať polievky, ale skôr dobroty, akými sú nátierky, salámové či šunkové bagety, sladké koláčiky a taktiež osviežujúce nápoje. Čím dlhšie ste na čerstvom vzduchu, tým väčší môže byť váš hlad. Aj keď to nie je žiadna veľká hostina, neznamená to, že nezažijete skvelý gurmánsky zážitok. Delikatesy v podobe mozarelly s paradajkami alebo tvrdý syr so žltým melónom je jednoduchou záležitosťou a možno si ich vytvoriť aj priamo na deke v lone prírody.

picnic-888398_1280Neoddeliteľnou súčasťou letného pikniku sú aj chrumkavé maškrty. Aj v tomto prípade je lepšie uprednostniť praktické balenia, vďaka ktorým sú rýchlo a spoľahlivo naservírované. Medzi obľúbené chuťovky patria napríklad čipsy, tyčinky alebo arašidy. Obľúbenou sladkosťou je čokoláda, ktorá pre náš organizmus znamená veľký zdroj energie. Platí to najmä pri horkej čokoláde s vysokým obsahom kakaa. Popri pikniku si určite radi zahráte aj nejaké loptové či iné hry, a preto vám dodanie energie určite padne vhod.  Okrem toho obsahuje aj vysoký obsah minerálov, antioxidantov a vitamínov.

K povinnej výbave piknikového koša patrí aj dostatočné množstvo nápojov, pretože pitný režim je hlavne počas horúcich dní veľmi dôležitý. Obľúbenými sú minerálne vody, limonády alebo chladený radler. Ak sa stane, že sa vám pivo alebo limonáda cestou oteplia, v prírode, najmä niekde pri lese, môžete skoro vždy nájsť jazierko alebo potok. Stačí, ak ich na pár minút vložíte do studenej vody a potom si svoj obľúbený nápoj môžete užívať plnými dúškami.

foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *