ČlánkyMagazínTopZdravie

Očistite svoje telo pomocou zeleného jačmeňa!

Na detox organizmu nikdy nie je neskoro. Čo tak začať hneď? Prostriedkov na uskutočnenie tohto cieľa je niekoľko a vybrať si môžete podľa svojich preferencií. Na trhu sú tablety, prášky, či nápoje, ktorými si dokonale prečistíte vaše telo a budete aj o pár kilogramov ľahší. Zelený jačmeň je nazývaný aj ako „superfood“, pretože je to veľmi jednoduchá, no pritom účinná potravina. Vyskúšate ho aj vy?

 Potravina minulosti aj budúcnosti

 Samotný jačmeň má bohatú a kvetnatú históriu. Bol potravinou, ktorú používali už naši predkovia a dobre vedeli prečo. Egypťanov živil jačmeň už pred 5 000 rokmi a boli zaňho takí vďační, že ho nazývali aj „darom od Boha“. Okrem zŕn využívali aj mladé výhonky jačmeňa a verili, že im dodá energiu a živiny. V období čínskych dynastií bol jačmeň pokladaný za rastlinku mužskej potencie a bol jednou z piatych posvätných rastlín. Jačmeň dokonca sám cisár sial a pestoval. Kelti pili šťavu zo zeleného jačmeňa, pretože verili, že dokáže vyliečiť ich zranenia, získané v boji. Indiáni používali jačmeň k očisteniu tela aj ducha. Zelený jačmeň je druh zelenej trávy, ktorá obsahuje niekoľko druhov vitamínov, minerálov a chlorofylu, ktorý obsahujú všetky zelené rastliny a je veľmi prospešný najmä pre naše trávenie. Chlorofylu sa vraví aj „zelená krv“ a má schopnosť odstrániť z nášho tela prekyslenosť a vrátiť mu normálne pH. barley-1498412_1280

Vedec Dr. Schnabel, ktorý sa začal zeleným obilím zaoberať raz povedal nádherný výrok, ktorý postavil zelený jačmeň na piedestál potraviny, ktorá zachráni našu planétu: “Hlad nemusí existovať. Bola objavená cesta, ako ho vykázať z povrchu zemského! Tráva je najlacnejším komerčným zdrojom vitamínov a minerálov na svete … Teraz si môže každý národ vypestovať potravy, koľko potrebuje.”

Zelený jačmeň počas druhej svetovej vojny stratil svoju popularitu, no od začiatku 60. rokov si opäť získal svoje postavenie. Spropagovali ho najmä hnutia „hippies“, ktoré boli v tých časoch v USA skoro na každom rohu a milovali prírodu a zdravú výživu. V súčasnosti je trend zelených rastlín a zeleného jačmeňa opäť na vrchole slávy, pretože existuje veľa ľudí, ktorí sa stravujú práve pomocou štiav a smoothie nápojov z týchto zmienených produktov.

Existuje na trhu niekoľko foriem zeleného jačmeňa: prášok, tablety a pastilky. Je iba na vašich preferenciách, ktorú formu si vyberiete. Je však dobré vedieť, že keďže ide o tzv. zelenú potravinu, ktorá je v súlade s prírodou, nemôžete sa ho nikdy predávkovať.

 Prečo práve jačmeň ?

  • Pomáha pri anémii (chudokrvnosti): Jačmeň obsahuje vysoké dávky železa, ktoré je schopné sa rýchlo vstrebať do krvi a tým podporiť krvotvorbu.
  • Reguluje hladinu cukru v krvi, čo je zásadná pomoc pre diabetikov. Tým, že telo dostane bombu vitamínov v podobe zelené jačmeňa, zníži sa aj prekyslenie organizmu a zlepši sa tým aj vstrebávanie cukrov cez steny tenkého čreva.
  • Je nápomocný aj pri chorobách srdca a ciev, pretože tlmí zrážanie krvných doštičiek- trombocytov. Tento proces je zásadný pri tom, aby sa vám na stene cievy nevytvorila zrazenina – trombus a tá upchala prechod krvi cievou napríklad k srdcu. Výsledok poznáte: infarkt myokardu.
  • Je účinný aj proti zápche, pretože posilní vyprázdňovacie svaly a peristaltiku čriev.
  • Pomoc pri obezite: Ako som spomínala vyššie, zelený jačmeň vie odstrániť kyslosť v našom tele. Štítna žľaza a jej poruchy, najmä hypotyreóza majú za následok priberanie na hmotnosti. Tým, že znížime kyslosť telových tekutín ovplyvníme aj funkciu štítnej žľazy. S obezitou však musíte bojovať silnejšie a to formou pohybu a zdravej výživy. Jačmeň je iba doplnok, ktorý to všetko doplní.
  • Je silnou zbraňou proti rakovinovým bunkám. Podporuje imunitu a tým aj zlepšuje odolnosť voči týmto zlým bunkám. Navyše ako silný antioxidant chráni bunkové membrány pred voľnými radikálmi z nášho ovzdušia.
  • Oddiali starnutie a to vďaka látke zvanej SOD (enzým superoxid dismutáza) a tá ničí voľné radikály.
  • Je výborným doplnkom pre športovcov. Znižuje kyselinu mliečnu vo svaloch a podporuje regeneráciu svalstva. Obsahuje aj vysoké dávky aminokyselín, ktoré sú kľúčové pri budovaní kvalitnej svalovej hmoty.

 Ako ho užívať, aby bol jeho účinok čo najlepší?

 Aj správne dávkovanie a samotné užívanie hrá dôležitú úlohu pri tom, aké výsledky vám zelený jačmeň prinesie. Aby boli účinky viditeľné a „citeľné“ odporúča sa užívať ho aspoň tri mesiace. Ak doma vlastníte prášok, tak stačí jednu čajovú lyžičku rozmiešať v pohári čistej vody. Túto zelenú zmes vypite ráno, 20 minút pred raňajkami. Chuť je výrazná, nakoľko je to vlastne „surová tráva“, no to je ten najmenší problém a pre zdravie sa má urobiť všetko. Dôležité je tiež vedieť, že na začiatku procesu „očisty“ organizmu sa môžu vyskytnúť aj isté vedľajšie účinky. Keďže je vaše telo veľmi inteligentný organizmus, môže byť touto zdravou zmenou vystrašené a tak vám nadelí bolesti žalúdka, bolesti hlavy, plynatosť a zhoršenie stavu pleti. No akonáhle si na prísun veľkých dávok živín zvykne, tieto problémy prestanú. Stačí iba vydržať!

 

 

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *