PR články a tlačové správy

PENAM oslávil Svetový deň chleba tretím rekordom – obrím obloženým chlebíkom

Nitra, 14. október 2016 – V poradí už tretím rekordom oslávili nitrianski pekári zo spoločnosti PENAM SLOVAKIA tohtoročný Svetový deň chleba, ktorý pripadá na 16. októbra. Po 36 kg bochníku chleba a 35 kg chlebovej torte tentoraz pripravili najväčší obložený chlebík s hmotnosťou 56 kg, dlhý 241 cm a široký 84 cm. Aj týmto rekordom chceli pripomenúť tradíciu slovenského chleba, ktorý nesmie chýbať na našom stole. Pekári z PENAM SLOVAKIA ho ročne upečú viac ako 24 miliónov kusov!

Opäť Svetový deň chleba – opäť rekord. Nitrianski pekárski rekordéri takto oslavujú svoj sviatok už tretí rok. Na príprave najväčšieho obloženého chlebíka na Slovensku pracoval tím pod vedením Alžbety Kossúthovej. Pekári na to použili 21,4 kg múky, 420 g soli, 240 g droždia a 14,4 litrov vody. Cesto kyslo 70 minút a chlebík sa do chrumkava upiekol v peci za 75 minút.

„Naši pekári pečú čerstvý chlieb a pečivo do slovenských domácností už desiaty rok. Svetový deň chleba sme sa opäť rozhodli osláviť rekordom, ktorý je zároveň aj oslavou majstrovstva našich pekárov,“ hovorí Peter Živický, country manažér spoločnosti PENAM SLOVAKIA. Rekordný obložený chlebík si tentoraz vychutnali sami pekári, aby tak oslávili svoj veľký sviatok. Ako sami skonštatovali – podaril sa na výbornú!

Skupine PENAM SLOVAKIA sa za desaťročie tvrdej práce podarilo vybudovať pozíciu jedného z najväčších zamestnávateľov v oblasti pekárskej výroby na slovenskom trhu. S piatimi pekárňami a štyrmi mlynmi dáva prácu dovedna 1 300 ľuďom – počas desiatich rokov existencie ich počet narástol o 10 %. Výroba chleba za ten čas vzrástla o 56 %, výroba obľúbených rožkov o 11 %. Do modernizácie mlynov a pekární za toto obdobie investovali viac ako 6,5 mil. €. Skupina patrí do koncernu Agrofert.

V bohatej ponuke PENAM výrobkov nájdete rôzne druhy a typy chleba, bežné i sladké pečivo, strúhanka, múky a špeciálne rady ako FIT deň, Exclusive a najnovšie i rada Natur. Na pečenie produktov používajú výlučne múku z vlastných slovenských mlynov.

oblozeny-chlebik-chutil-aj-detom-pekarov

SVETOVÝ DEŇ CHLEBA

16. október vyhlásila Medzinárodná únia pekární U.I.B. za Svetový deň chleba. Je to sviatok chleba i pekárov, ktorí ho pre nás pripravujú. Nielen pre Slovákov je chlieb už oddávna každodenným pokrmom, ale aj symbolom domova a života.

Hoci podľa štatistických údajov jeme prakticky každý rok chleba o niečo menej, nikdy nesmie chýbať na našom stole. Svedčí o tom spotreba chleba 35 kg na jedného obyvateľa za uplynulý rok, pšeničného pečiva zjedol každý Slovák v priemere 30 kg.

Spotreba na 1 obyvateľa Slovenska v kg

2010

2011

2012

2013

2014

2015

Chlieb

40,1

39,4

38,1

38,4

36,6

35

Pšeničné pečivo

29,1

29,6

28,8

27,8

29,6

30

Zdroj: Štatistický úrad SR

Obložený chlebíček

V podobe, ako ho poznáme dnes, ho vymyslel a začal ponúkať na začiatku 20.storočia pražský lahôdkar Jan Paukert. Podnietil ho k tomu jeho priateľ maliar Ján rytier Skramlík , ktorému nestačili jednohubky podávané ako malé občerstvenie. Veľkosť obloženého chlebíčka, asi na tri zahryznutia, si získala aj ďalších priaznivcov a veľmi často ho ponúkame hosťom v rôznych obmenách doteraz.

Spoločnosť PENAM SLOVAKIA, a.s. so sídlom v Nitre sa radí medzi popredných slovenských výrobcov a predajcov pečiva, cukrárskych výrobkov a múk. V bohatej kolekcii produktov, vedľa bežných pekárskych výrobkov (chlieb, bežné pečivo, jemné pečivo, ostatné pekárske výrobky) ponúka PENAM SLOVAKIA, a.s. i širokú škálu cukrárskych výrobkov (torty, zákusky) a mlynských produktov.

igor-svitok-vlavo-s-petrom-zivickym-odmerali-oblozeny-chlebik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *