Prichádza čas na sadenie I.

Prichádza jar, vykúka šteklivé slniečko, na hriadkach v záhradke pučia kvietky a my máme takú podvedomú túžbu mať trošku jari bližšie pri sebe. Takúto jarnú radosť si môžeme vysadiť aj do kvetináčov. Keďže je počasie ešte stále premenlivé a nestále, kvetináče môžeme na začiatku jari pri nízkych nočných teplotách dať ešte dovnútra domu či bytu do chladnejšej miestnosti.

Na výsadbu teda potrebujeme rôzne kvetináče, kvalitnú zeminu – substrát a vhodné bylinky či kvietky.

bylinky na okne
Potešte sa bylinkami, ktoré oceníte aj v kuchyni.

Kvetináče a označovače

Kvetináče môžu byť rôzne: väčšie na viacero sadeníc kvetov či byliniek, ale aj menšie, do ktorých dáme jeden druh kvietkov alebo byliniek. Podľa miesta, kde budú umiestnené, môžeme zvoliť drevené, plastové či hlinené kvetináče.

Keďže väčšina byliniek, teda asi okrem petržlenu a pažítky, potrebuje suchšiu pôdu, sadíme ich do obyčajných kvetináčov a tak na sadenie nie sú úplne vhodné samozavlažovacie kvetináče.

Kvetináče musia mať otvory na odtok vody alebo drenážnu vrstvu v kvetináči – štrk alebo drobné kamienky. No a nezabudnime na misku pod kvetináč, aby mala voda kam odtekať.

Pred sadením si môžeme pripraviť aj označovače, kde máme čo nasadené – jednoduché paličky alebo tabuľky, na ktoré si napíšeme názov kvietka či bylinky. Môžeme skúsiť použiť napríklad aj tabuľovú farbu, ktorou namaľujeme kvetináč alebo tabuľku a názov napíšeme kriedou, v prípade zmeny bylinky si názov zotrieme a prepíšeme.

Farebnú jar si môžete vyčarovať aj na vašom balkóne.

Hurá na kvietky a bylinky

Sadenie jarných cibuľových kvetov, ktoré chceme mať rozkvitnuté na jar, si musíme premyslieť už v jeseni. No aj keď sme to nestihli, nezúfajme a takéto cibuľoviny si môžeme už predpestované kúpiť v obchode aj na jar.

Tesne pred sadením teda navštívime kvetinárstvo či záhradníctvo a nakúpime si sadenice byliniek i kvietkov. Vopred si premyslíme farebnosť rozkvitnutých kvetov, ich výšku v kvetináči, keď sa rozrastú, aby sme si kúpili práve to, po čom túžime a splnili si tak predstavy o krásnom a voňavom jarnom kvetináči.

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *