ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Rozvoňajte svoj domov na Vianoce bez sviečok

Jedným z dlhodobo najobľúbenejších darčekov pre ženy je voňavá sviečka. Tvary, veľkosti a farby sa líšia, no účel je rovnaký – prevoňať byt levanduľou, škoricou či pomarančom a skrášliť stôl či poličku. S horiacim plamienkom sa však do vzduchu uvoľňujú aj voľné radikály, ktoré majú rovnaké účinky, ako cigaretový dym. Zdravšou a možno aj krajšou alternatívou je rozvoňať si domov drobnosťami z kuchyne.

1349904_51813234-300x300Ježkov z jabĺčka či pomaranča s pichliačmi z klinčekov sme sa učili robiť ešte ako deti. Namiesto pravidelného napichávania sme však vytvárali nápisy a tvary, aby bol náš ježko originálny. Drobná dekorácia na tanieriku dokáže spríjemniť vianočnú pohodu a pri jej výrobe navyše s deťmi zažijete aj veľa zábavy. Ak sa vám zvieratko zunuje, klinčeky môžete použiť do vareného vínka a ovocie s chuťou zjesť.

919273_43228057-300x199Obľúbenou dekoráciou v reštauráciách a podnikoch sú poháre plné zrniečok kávy. Ak si kúpite viacero druhov tejto kofeinovej pochúťky, zistíte, že niektoré zrniečka sú menšie a svetlejšie, iné práve naopak. Vďaka tomu z nich môžete vytvárať vždy nové vzory. Vysoké sklenené poháre so striedajúcimi sa vrstvami kávy a cukru vyniknú najmä v interiéroch ladených do prírodných farieb.

SONY DSC

Škoricové drievko je tradičným symbolom Vianoc už celé desaťročia. Bez jeho vône si sviatky možno ani nedokážeme predstaviť. Dlhšie drievka zviazané mašličkou môžete použiť ako malú dekoráciu na sviatočný stôl alebo ako nenápadný voňavý prvok do vašich ikebán. Efektne vyzerá aj zavesená škoricová ozdoba zavesená na vianočnom stromčeku.

http://www.freeimages.com/pic/l/j/ju/just4you/490596_48068401.jpg Voňavé ovocné dekorácie vytvoríte z krúžkov sušených pomarančov. Ak ich okraje zviažete stužkou či špagátikom, vznikne z toho krásna prírodná reťaz vhodná napríklad na okno.

710983_16959493-300x200Ak nemáte veľa času, nachystajte si veľkú sklenenú misu a jednoducho do nej naaranžujte všetky vône naraz. Pridajte hviezdičky badiánu, sušené jabĺčka alebo dulu (ovocie príbuzné jablkám a hruškám), všetko poriadne premiešajte, do stredu umiestnite nezapálenú sviečku a nechajte voňať na stole. Vaše zdravie sa vám o niekoľko rokov poďakuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *