ČlánkyMagazínPomocníci do kuchyneZaujímavosti a nápady

Sladidlá, ktoré nahradia biely cukor

Najpoužívanejším sladidlom v našich kuchyniach je klasický rafinovaný repný cukor. Napriek tomu je zo všetkých dostupných sladidiel pre nás najmenej užitočný. Rafinovaním repný cukor stráca všetky výživné látky a ostávajú v ňom len prázdne kalórie.

Repný cukor má glykemický index až 70. Pri jeho výrobe sa používa kyselina sírová, vápenné mlieko, oxid uhličitý a pre bielenie aktívne uhlie zo zvieracích kostí. Bohužial, cukor, ktorý konzumujeme už neobsahuje žiadne vitamíny ani minerály pôvodnej repy.

Biely cukor je pri pravidelnej konzumácii škodlivý, ale napriek tomu si ho do jedla pridávame denne konzumujeme. Hladina cukru v tele priamo súvisí s vytváraním priestoru pre rozmnožovanie baktérií, plesní aj rakoviny. Cukor je totiž podľa viacpaušálna cukru 549096_1280erých odborníkov výživou rakovinových buniek. Odborníci považujú biely cukor za silné narkotikum, ktoré môže podporovať podráždenie, nervozitu, depresie či hyperaktivitu u detí. Ďalšou nevýhodou konzumácie bieleho cukru je, že zaťažuje trávenie, v dôsledku čoho vzniká mnoho zdravotných problémov a zhoršuje sa funkcia imunity. Takisto môže spôsobiť problémy so zrakom, zubami, obezitu, hemoroidy, starnutie pokožky či žalúdočné vredy. Najlepším východiskom je teda nesladiť, alebo sladiť alternatívnymi sladidlami.

Stévia je rastlina pochádzajúca z Brazílie a Paraguaja, kde ju domorodci dlhé storočia používali ako prírodné sladidlo. Naše telo nezaťažuje žiadnymi kalóriami a takisto nezvyšuje hladinu krvného cukru. Jej glykemický index je nula, je asi tristokrát sladšia ako biely cukor, a napriek tomu jej konzumáciiou neprispievame k tvorbe zubného kazu. Stévia sa bežne používa v krajinách Južnej Ameriky a Ázie. V Japonsku sa teší veľkej popularite. Sladidlo si môžete kúpiť ako rastlinu na pestovanie, vo forme tabliet alebo výťažkov na sladenie.med-507139_1280

Med nie je vo svete sladidiel žiadnou novinkou. Áž do sedemnásteho storočia bol hlavným sadidlom, pretože je vynikajúci, dostupný a má aj antibakteriálne vlastnosti. Pomáha pri chrípke a prechladnutí. Med obsahuje minerálne látky, bielkoviny, enzými, inhibín a vitamíny: B1, B2, B6, B12, C, A, D, K, E, P. Med je síce zdravší ako biely cukor, ale má aj jednu slabú stánku – priberá sa z neho.

Javorový sirup je kanadská klasika, ktorá prichádza aj k nám a je čím ďalej, tým populárnejšia. Toto sladidlo obsahuje až päťdesiatštyri substancií a antioxidantov, z ktorých päť bolo objavených v prírode prvýkrát a to práve v javorovom sirupe. Pýcha kanaďanov má protirakovinné a protizápalové účinky a obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú pri liečbe cukrovky druhého typu. Javorový sirup síce obsahuje množstvo rozličných živín, ako vitamíny B, vápnik, železo a ďalšie minerálne látky, no jeho glykemický index je takmer rovnaký ako v prípade bieleho cukru.

Melasa je vedľajší produkt pri výrobe cukru a má mnoho zdravotných výhod. Obsahuje množstvo minerálov, napríklad fosfor, železo, draslík, sodík, vjavorového 709982_1280ápnik, horčík, zinok, chróm, nenasýtené kyseliny, enzýmy a vitamíny A, B, D. Pomáha pri kožných problémoch, bráni vzniku kŕčových žíl, priaznivo vplýva na trávenie, krvný tlak, potláča problémy s látkovou výmenou, zlepšuje stav kostí a kĺbov, detoxikuje organizmus, podporuje činnosť nervovej sústavy a pomáha dokonca aj pri liečbe rakoviny.

Prírodný trstinový cukor vobec nie je novinka, vlastne je omnoho starší ako repný cukor. Z Európy pravdepodobne zmizol počas blokády námorných ciest za napoleonských vojen. Vyrába sa z cukrovej trstiny, ktorú po vojnách nahradila cukrová repa. Trstinový cukor je výživnejší a ľahšie stráviteľný ako repný cukor, pretože má vyšší obsah jednoduchých ovocných cukrov, glukózy a fruktózy. Obsahuje aj potrebné minerály, ako napríklad železo a vápnik. Hoci je zdravší ako biely cukor má privysoký glykemický index.

cukor 1304500_1280Pozor! Nie vždy však hnedý cukor je zdravší jako biely. Často sa biely cukor iba zafarbí karamelom a predáva sa ako hnedý. Prírodný hnedý cukor nájdete určite nájdete v bioobchodoch. Prírodný cukor neprešiel procesom bielenia a vďaka tomu si zachoval cenné minerály ako horčík, železo, vápnik, selén, fosfor a zinok. Napriek tomu, nie je o veľa zdravší ako biely cukor a má rovnako vysoký glykemický index.

 

 

Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *