ČlánkyMagazínPomocníci do kuchyneZaujímavosti a nápady

Sóda bikarbóna – s čím všetkým nám pomôže?

Jedlá sóda, alebo aj sóda bikarbóna, je jemný biely prášok so zásaditou chuťou. Jej využitie je veľmi všestranné – v kuchyni, pri varení aj pečení, ale aj v domácnosti, kozmetike či farmaceutickom priemysle.

Sóda – pomocníčka pri varení

Po pridaní do vody urýchli varenie strukovín, zjemní príliš výraznú kyslú chuť ovocia a pôsobí aj proti kyslosti v paradajkovej omáčke. Keď sa pridá k vareniu zeleniny, zostane jej chuť výrazná a zachová si farbu. Uľahčí šúpanie vajíčok. Odstráni výrazný zápach mäsa z diviny. Ľahšie sa s jej pomocou zbavíme nečistôt pri čistení zeleniny. Omeleta z vajíčok a zeleniny či šunky a syra bude so sódou nadýchanejšia.

Do vody, kde sa pripravuje ovocie, zelenina, vajíčka, strukoviny, je potrebné pridať vždy len trochu jedlej sódy.

Sóda – použitie pri pečení

Pri pečení nám sóda nahradí prášok do pečiva, cesto sa stane jemným, ľahkým a vzdušným. Podobne ako prášok do pečiva sa aj sóda zmieša s múkou, aby sa po zamiešaní dostala do celého cesta.

Sóda – využitie v domácnosti

Jemná pasta pripravená zmiešaním sódy bikarbóny a vody nájde uplatnenie najmä pri znečistených povrchoch. V kuchyni si touto pastou vyčistíme sporák, rúru a mriežku v rúre, obkladačky, drez aj odkvapkávaciu plochu. V domácnosti sa dá použiť na čistenie vaní, WC, obkladačiek i podláh.

Keď sódu nasypeme do odtoku a zalejeme ho vriacou vodou, určite tento odtok prečistí.

Sóda – použiteľná pri starostlivosti o telo

Zmiešaná sóda s mydlom, najlepšie tekutým, zmierni pach na rukách, ktorý nám vznikol po čistení a krájaní cesnaku či cibule.

Pridaním sódy do kúpeľa vo vani si pripravíme očistu tela od mastnoty, zrohovatenej a zhrubnutej kože a celkovo sa nám zjemní pokožka celého tela.

Príjemný kúpeľ si môžeme pripraviť aj zvlášť len pre nohy po namáhavom dni. Pocítime účinky už po krátkom čase a okrem očakávaného oddychu sa nám zjemní aj pokožka na chodidlách.

Ak ju použijeme opatrne a v malom množstve, môže nahradiť deodorant, v pohári vody ústnu vodu a v spojení so zubnou pastou zase pastu s bieliacim účinkom.

V prípade bodnutia hmyzom  pôsobí sóda zmiešaná s vodou účinne proti svrbeniu a nepríjemnému štípaniu pokožky.

Použitie sódy je veľmi všestranné a rozšírené, a tak objavujme spolu, kde všade je účinná sila obyčajného prášku – sódy bikarbóny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *