ČlánkyPozvánky a reportáže

Sviatok všetkých kávomilov, čajičkárov a čokožrútov

Vôňa kávy, zdvíhajúca sa para zo zaliateho čaja a zbiehajúce sa slinky po čokoláde. Aj takto by sa dala opísať atmosféra 12. a 13. apríla 2019 v priestoroch Kasární/Kulturparku, kde to ožilo festivalom Káva, Čaj, Čokoláda.

Event je sviatkom všetkých kávomilov, čajičkárov a čokožrútov. Na Slovensku sa koná v Bratislave a Košiciach, tento rok spestril program Košičanov už po šiestykrát. „Tento rok sme zmenili priestor festivalu – rozhodli sme sa ho presunúť do takých krásnych priestorov, aké ponúka Kulturpark, kde sme teda po prvýkrát. V novembri v Bratislave sa zas konal v Starej tržnici,” vysvetľuje Hana Kováčová, organizátorka festivalu.

Hana Kováčová s vystavovateľom

Bohatá ponuka pre každého

Podľa odhadov a skúseností organizačného tímu navštívilo festival približne 2 500 návštevníkov, ktorým sa prezentovalo okolo 30 vystavovateľov. „Naši vystavovatelia na podujatie prinesú svoje známe produkty, ale často si pripravia aj nejakú novinku, ktorá zaujme zvedavcov,” prezradila Kováčová.

O tom, čo všetko ste mohli na festivale nájsť, napovedá už samotný názov podujatia. Okrem vystavovateľov zameraných na kvalitnú voňavú kávu ľudí lákali aj čokoládky všakovakých tvarov a chutí či iné sladké maškrty – donuty, mafiny alebo wafle.

Sme žilinská pražiareň kávy, kde si všetko pražíme sami. Na tento festival chodíme pravidelne, sme tu už čosi ako stálica. Prezentujeme sa segmentom na domácu aj pracovnú výrobu kávy, ponúkame naše pražené kávy vhodné aj na filtrovanú kávu,” prezradil nám Branislav od Verticcio coffe & tea. Podľa neho sú najobľúbenejšími bežnými kávami vhodnými na filter Keňa a Kolumbia.

Naša prevádzka sídli v Košiciach, preto sme si povedali, že po skvelej skúsenosti z festivalu v Bratislave sa budeme prezentovať aj doma. Ponúkame belgickú čokoládu, ktorá sa vyrába priamo v Belgicku, kde ju pripravujú pre nás, a zároveň aj belgické wafle,” prezradila majiteľka Urban Cafe.

Pre tých, ktorých by trápili výčitky, bola na festivale dostupná aj zdravá nutela s rôznym ochutením. Smädných zas nasýtili limonády z domácich sirupov a ďalšie drinky, napríklad aj v podobe prírodných štiav. „Naše 100-percentné šťavy z granátového jablka sú skutočnou lahôdkou, pretože máme ovocie najvyššej kvality – potvrdzuje to aj certifikát košér, ktorý máme. Okrem toho máme pre návštevníkov festivalu aj skutočnú raritu, akú inde nenájdu – avokádo drink,” priblížil nám Marek Horos zo spoločnosti Grante.

Osveta a workshopy

Festival Káva, Čaj, Čokoláda nie je len o ponuke vystavovateľov – všetkým návštevníkom ponúka aj lákavý a pestrý sprievodný program. V Košiciach sa mohli účastníci dozvedieť techniku správneho penenia mlieka, zistiť, aká dôležitá je úprava vody na prípravu nápojov či spoznať kakaové chute. Workshopová zóna zas priniesla cupping výberovej kávy či návod, ako si najjednoduchšie pripraviť čerstvý sypaný čaj. Ten mal na starosti ďalší z pravidelných vystavovateľov festivalu Jozef Zajac z Čajového domu.

Naším najdôležitejším cieľom, prečo vlastne chodíme na tento festival, je šíriť čajovú osvetu – prednášať ľuďom, učiť ich a ukazovať im, ako si pripraviť doma sypaný čaj. Napríklad zelený čaj si mnoho ľudí zalieva vriacou vodou a jeho chuť preto zhorkne, kým správne by sa mal zalievať 70 až 80-stupňovou vodou,” vysvetlil. Podľa jeho slov je Čajový dom jediný na Slovensku, ktorý má možnosť spracovávať si vlastné čaje – skupuje čajové lístky a sám určuje postup ich spracovania. „Čítal som nejakú štúdiu o slovenskom trhu, podľa ktorej sa na Slovensku pije prevažne porciovaný čaj, čo je veľká škoda, lebo ľudia sa tým ochudobňujú o chuť čaju – čím viac je čajový lístok podrtený, tým viac trieslovín vyluhuje. Kvalitný čaj by mal byť z čo najčerstvejšieho zberu a lístok by mal byť čo najmenej polámaný – takéto informácie sa na krabičkách od čaju nenachádzajú,” doplnil Zajac.

Festival Káva, Čaj, Čokoláda v Košiciach sa už síce skončil, no ak si ten ďalší ročník určite nenecháte ujsť, jeho organizátorka má pre vás tip: „Odporúčam návštevníkom, aby si našli jedného pražiara na festivale, nechali si od neho vysvetliť rozdiely v praženiach – nie je to len o hodení do stroja. Pri čajoch si zas nechajte vysvetliť pôvod čajov. Využite tento festival aj na také vzdelávanie sa – naši vystavovatelia si vyberajú dodávateľov veľmi starostlivo, často vedia aj to, koľko za to dostane daný farmár, ktorý to vypestuje,” odporúča Kováčová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *