ČlánkyMagazínRozhovoryZdravie

Udržujte svoju pokožku zdravú a sviežu aj počas chladných dní

Počasie počas tohtoročnej zimy je nevyspytateľné a veľmi neočakávané. Rovnako zmätene ako my sa cíti aj náš organizmus. Preto sme sa opýtali pani doktorky MUDr. Tatiany Paňkovej, ktorá aktuálne pôsobí na kožnom oddelení vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove, ako máme udržať svoju pokožku zdravú a sviežu počas chladných dní.

MUDr. Tatiana Paňková

Ako zima vplýva na našu pokožku?

Zväčša negatívne. Vysušuje kožu, spôsobuje rôzne prasklinky a začervenanie. Preto je nevyhnutné sa o ňu riadne starať.

Ako by sme sa mali chrániť pred chladom?

Okrem krémovania rúk aspoň 4-krát denne by sme mali v zime nosiť rukavice, ktoré zabraňujú rýchlejšiemu vysušovaniu kože či tvorbe praskliniek.

Prečo je v zime pokožka náchylnejšia na vysušovanie, keď všade naokolo je sneh či dažďová voda. Nemalo by to byť naopak?

Vysušovanie pokožky je spôsobené vplyvom chladného vzduchu, ktorý spôsobí zvýšenú hyperkeratózu. Ide o zhrubnutie vrchnej vrstvy kože. Je to bežná obrana organizmu pred chladom. Rovnako chlad znižuje hydratáciu a naše telo sa tak rýchlejšie vysušuje, čo je dôvodom, prečo si v zime krémujeme ruky oveľa viac ako inokedy.  Takisto tekutiny v pokožke ovplyvňujú aj mazové žliazky. Na koži sa tvorí menej mazu, ktorý zabraňuje unikaniu vody z tela.

Je v zime potrebná aj špeciálna starostlivosť o časti tela, ktoré nie sú priamo vystavené mrazu, ako napr. nohy?

Celé telo je ovplyvnené v zime viacerými faktormi, nielen termogénnymi, ale aj lokálnymi. To znamená, že v našom tele prebiehajú procesy, ktoré zvyšujú teplotu tela vplyvom pôsobenia chladu z prostredia. Tvár a ruky sú najviac vystavované chladu, v konečnom dôsledku tvár najviac, pretože ruky si dokážeme ochrániť rukavicami. Starostlivosť o pokožku nôh a celého tela by mala byť primeraná počas celého roka. Každý večer po sprchovaní (pred spaním) je potrebné si nohy natierať krémami. Druh a výber závisí od typu pokožky, napr. na nohy skôr mastnejšie krémy, na telo si zvoľte krém podľa vášho typu pleti. V zime by som sa skôr priklonila k mastnejším krémom. Samozrejme, v chladnom zimnom počasí je potrebné sa hydratačným krémom na tvár vyhýbať.

Prečo je v zime lepšie nepoužívať hydratačné krémy?

Pretože nadmerný mráz či fujavica môžu spôsobiť, že sa z hydratačného krému skryštalizuje voda a spôsobí tak popraskanie kože.

V lete požívame mejkapy, ktoré odolávajú potu. Existujú aj nejaké špeciálne kozmetické prípravky na zimu?

Mejkap si vyberáme podľa nášho typu pleti: mastná/suchá/zmiešaná. Vzhľadom na negatívny účinok chladu na pleť v zime, by som volila mejkapy, ktoré obsahujú aj nejaký podiel olejov. Avšak pozor na premastenie tváre u ľudí so zvýšenou tvorbou mazu alebo akné.

Keď už sme naše telo ochránili zvonku, je dobré ho chrániť aj zvnútra. Ako našu pokožku ovplyvňuje strava. Aké jedlo by sme mali jesť, aby naša pleť žiarila?

Pre pleť je najdôležitejšie dostatočný podiel tekutín (2 až 3 litre denne), vláknin a ovocia a zeleniny. Samozrejme každá zložka potraviny je dôležitá pre dobré a vyrovnané fungovanie organizmu. Nie je konkrétne jedlo, ktoré by sa výhrade malo jesť a naša pleť bude žiarivá. Kombinácia dostatočného spánku, tekutín, vyváženej a zdravej stravy pôsobí vhodne nie len na pleť, ale aj fungovanie celého organizmu.

Na druhej strane, aká strava neprospieva našej pokožke?

Jednoznačne veľmi korenené jedlá, slané či pikantné. Ale aj sladkosti a orechy vo veľkom množstve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *