ČlánkyMagazínPozvánky a reportážeTopVianočné trhy

Vianočné trhy na Považí

V niektorých mestách sa tradičné vianočné trhy začali už v novembri. My sme sa šli pozrieť do mesta na západnom Slovensku, kde trhy otvárajú až posledný týždeň pred štedrým dňom.

Považská Bystrica sa môže pýšiť krásnym námestím s naozaj netradičnými trhmi, ktoré začali v pondelok pred historickým kinom Mier. Poväčšine sme boli zvyknutí na samé stánky s občerstvením a teplými nápojmi. Tentokrát nás hneď v úvode čakali obchodníci s koženými topánkami, papučami a rôznym oblečením na zimu. Objavili sme aj reflexné nohavice pre malých aj veľkých traktoristov. Takmer všetky obchody, ktoré počas celého roka vonku nevychádzajú, vzali všetky svoje najlepšie kúsky a predviedli sa na tohtoročných trhoch. Na týchto trhoch bolo možné zakúpiť si drevené pomôcky do kuchyne, ktorá sa hodia každej jednej gazdinke. Považsko-bystričania nemyslia iba na seba. Dôkazom toho, bol aj stánok s dobročinnou akciou, kde si ľudia mohli zakúpiť ručne vyrábané výrobky a pomôcť tak ľuďom v núdzi.

dav

Novinkou na trhu bol aj detský punč alebo teplý jablčný mušt. Týmto spôsobom sa postarali aj o návštevníkov, ktorí nepijú alkohol. Ako na každom poriadnom trhu nesmelo chýbať ani tradičné varené vínko a medovina. Na trhu nerozvoniavali len tieto chutné nápoje, ale aj domáce údeniny z mangalice, ktoré ste si mohli nakúpiť v pojazdnej mäsiarni. Pre ľudí, ktorým nelahodí mäsko sa taktiež našiel obchodík s čerstvými 100% ovčími výrobkami. Ak by ste sa ešte dnes vybrali na vianočné trhy v Považskej Bystrici, určite si to namierte aj ku sladkostiam. Vybrať si môžete z obrovskej ponuky pelendrekov, košického medu, frgálov, teda koláčikov s rozličnou plnkou alebo svadobných koláčikov. Prehliadku po rozľahlom trhu pri príjemných vianočných koledách, ktoré znejú z rozhlasu môžete zakončiť buď v krčme na kolesách alebo pri dobrotách akými sú hranolčeky, cigánska, pečená klobáska a iné dobroty, ktoré vás zaručene zasýtia.

Na trhoch sme stretli aj rodenú Košičanku Valiku, ktorá v Považskej Bystrici býva necelý rok, a preto sme sa jej opýtali, kde sa jej trhy páčia viac. “Ja mám rada skôr menšie trhy, preto mi tieto v Považskej Bystrici celkom vyhovujú. Najdôležitejšie však je, aby mal človek so sebou dobrú partiu ľudí, pretože práve dobrá nálada vytvára na trhoch tú pravú predvianočnú náladu.”

 

Foto: autor

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *