ČlánkyMagazínPozvánky a reportážeTopVianoceVianočné trhy

Vianočné trhy v Trenčíne

V období predvianočného zhonu je tradíciou navštíviť aspoň jeden vianočný trh a ohriať sa pri pohári teplého vareného vína či medoviny. My sme navštívili mesto pod hradom Matúša Čáka Trenčianskeho.

DSC_1087-1024x522Každoročné vianočné trhy sa v Trenčíne začali už 5. decembra. Miestni, ale aj ostatní návštevníci majú na ich návštevu čas až do 23. decembra. Centrom diania sa rovnako ako každý rok stalo Mierové námestie. Návštevníci si môžu poprezerať dokopy 56 stánkov s najlepšími pochúťkami a tradičnými remeselníckymi výrobkami. Okrem osvedčenej medoviny a vareného vína sa na trenčianskych trhoch môžete zohriať aj originálnym tirolským punčom. Ak by ste mali obavy, že vás horúce nápoje dostatočne neohrejú, je tu ešte iný spôsob. Tento rok k vybaveniu totižto pribudlo šesť plynových ohrievačov.

Počas takmer troch týždňov je návštevníkom ponúkaný široký sortiment produktov od tradičných vianočných ozdôb, cez rozmanité výrobky, akými sú výšivky, maľovaný hodváb, kožušiny či úplné novinky. Prvýkrát sa na týchto trhoch objavili hand-made výrobky s čičmianskymi vzormi z pravej ovčej vlny regionálnych chovov, či raw torty od trenčianskeho výrobcu. Všetky tieto stánky s remeselníckymi výrobkami sú otvorené v čase od 10:00 až do 18:00.

DSC_10791-1024x683V desiatich stánkoch na Mierovom námestí rozvoniavajú až do 22. hodiny chutné a zaujímavé jedlá. Väčšinou ide o klobásky alebo cigánske. V ponuke nájdete aj zabíjačkovú kašu, zemiakové placky alebo bežné slovenské jedlá ako bryndzové halušky, zemiaky v šupke s domácou kapustou a opečenou slaninkou. Slinky sa vám začnú zbiehať už pri vôni, no keď tieto dobroty zbadáte na vlastné oči, nezaváhate ani sekundu. Najväčšou špecialitou na trenčianskych vianočných trhoch je jednoznačne grilovaný oštiepok s chlebom a brusnicovou omáčkou. Väčšina z nich je pôvodom z oravskej dediny Rabča, no niektoré produkty ako korbáčiky alebo parenice pochádzajú z Kysúc. Grilovaný oštiepok je na trhoch taký obľúbený, že už o šiestej večer bola na stánku vystavená tabuľka: “Ďakujeme, že ste zjedli všetky oštiepky. Ďalšie sú v udiarni a budú po dvadsiatej hodine.” Ani to však ľudí neodradilo, a aj napriek tomu čakali pred stánkom na ďalšie porcie pochúťky s brusnicami.
Ďalšou novinkou je aj tzv. Vianočné nádvorie. Aj na ňom sa nachádza niekoľko stánkov, no iba s občerstvením. Pochutiť si tu však môžete na ozajstných špecialitách, akými sú kačacie pečienky s originálnym jablčným punčom. Ten si tu môžete dopriať čisto nealkoholický alebo s pridaním kalvadosu či demänovky.

DSC_1088-1024x683Návštevníkov sme sa pýtali, čo sa im na tohtoročných trhoch páči najviac. Odpovede potvrdili to, že každá veková kategória si tu príde na svoje. „Keďže mám malé dievčatko, potešilo ma, že je na trhoch aj drevený kolotoč, kde sú miesto tvrdých sedadiel pletené koše vystlané kožušinami. Je to skvelý nápad a aj tým starším to určite pripomenulo, ako sa kedysi zabávalo na jarmokoch,“ prezradila nám obyvateľka Trenčína Janka.

„Dnes sme na trhy prišli o čosi neskôr, a preto sme nestihli ochutnať to najlepšie – grilovaný oštiepok s brusnicami. Našťastie je tu však stále z čoho vyberať a čo je dôležité, panuje tu príjemná rodinná atmosféra,“ povedal rodák z mesta na Považí Tomáš.

Vianočné trhy v Trenčíne v popoludňajších hodinách dopĺňajú aj koncerty, čítania rozprávok alebo vystúpenia rôznych zborov na pódiu hneď pri stánkoch. Celý sprievodný program sa nazýva Čaro Vianoc pod hradom. Viac informácií nájdete aj na stránke mesta – trencin.sk.

foto: autor

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *