ČlánkyMagazínVitamíny

Vitamín B

V minulosti sa vitamín B bral ako jeden vitamín, no až neskôr sa prišlo na to, že ide o celý rad vitamínov. Pomenovanie sa teda pozmenilo na B-komplex, keďže sa tieto vitamíny v potrave vyskytujú spoločne. Pod názvom B-komplex sa skrýva celý rad vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležité pre celkový stav psychiky, kvalitu pleti, vlasov a nechtov, ale i pre krvotvorbu a dobrú náladu.

Patria sem konkrétne vitamíny B1 (thiamín), B2 (riboflafín), B3 (niacín), B4 (adenín), B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín), B7 (biotín), B8 (inozitol), B9 (kyselina listová), B10 (kyselina paraaminobenzoová – PABA), B11 (cholín), B12 (kobalamín), B13 (kyselina lipoová), B14 (zmes B10 a B11), B15 (kyselina pangamová), B16 (amygdalín), B17 (amygdalín), B18, B19, B20, B21 a B22. Niektorým z nich sa budeme venovať v ďalších článkoch.

Vitamíny skupiny B patria medzi vitamíny rozpustné vo vode, vďaka čomu nevzniká riziko predávkovania sa. Okrem toho, že si B-komplex môžete zakúpiť v lekárni, vitamíny skupiny B sa nachádzajú v orechoch, mlieku, strukovinách, droždí a pivovarských kvasniciach, či vajciach. Ich nedostatok sa prejavuje hlavne únavou, podráždenosťou, ekzémami, aftami, zlou kvalitou vlasov a nechtov, ale i častým zabúdaním.

Niektoré zdroje uvádzajú, že vitamíny skupiny B sú dobré na podporu metabolizmu a chudnutie, iné zasa, že znižujú riziko postihnutia dieťaťa, ak sú užívané v tehotenstve. Avšak pri toľkých vitamínoch skupiny B je aj spektrum ich využitia a účinkov široké, a preto je potrebné pozrieť sa na konkrétne vitamíny a ich blahodárne účinky bližšie.

Autor, Foto ilustračné: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *