ČlánkyVitamíny

Vitamín B3

Vitamín B3, známy aj pod názvom niacín, zohráva v ľudskom organizme veľmi dôležitú rolu pri metabolizme cukrov (rovnako ako aj vitamín B2). Taktiež sa zúčastňuje na riadení hladiny krvného cukru a udržiavaní zdravej pokožky. Je dôležitý pre správnu funkciu nervového systému a tráviaceho traktu, zmierňuje stavy úzkosti a depresie. Jeho vyššími dávkami je dokonca možné zvrátiť, alebo výrazne zlepšiť cukrovku prvého typu.

Vitamín B3 však v literatúre a na obaloch rôznych potravinárskych výrobkov môžete nájsť aj pod inými názvami ako je nikotínamid alebo vitamín PP, tiež nazývaný protipellagrový vitamín.

Vyskytuje sa hlavne v pečeni, pivovarských kvasniciach, tuniaku, hydine, strukovinách a pšeničných klíčkoch. Ľudský organizmus si však niacín dokáže vysyntetizovať aj sám a to z aminokyseliny tryptofanu, ktorá sa vyskytuje v mliečnych výrobkoch a vajciach.

V rozvojových krajinách sa často vyskytuje ochorenie Pellagra. Jeho, na prvý pohľad, jasným príznakom je drsná koža „pele agra“. Týmto ochorením trpia hlavne ľudia živiaci sa prevažne kukuricou, nakoľko tá bráni vstrebávaniu niacínu. To následne spôsobí jeho nedostatok a spomínané ochorenie. Jeho hlavnými príznakmi sú takzvané 3D – dermatitída, diarea (hnačka), demencia. V počiatkoch sa toto ochorenie prejavuje hlavne prenikavou únavou, malátnosťou, nechutenstvom a nespavosťou spolu s precitlivenosťou pokožky na slnko. Neskôr sa pridajú hnačka, tráviace ťažkosti, bolestivé zápaly jazyka a ústnej dutiny. Neliečená Pellagra vedie k degenerácii neurónov, čo spôsobuje zmätenosť, podráždenosť, poruchy rovnováhy, bolesti hlavy a halucinácie. Pri neliečenej Pellagre nastáva smrť postihnutého väčšinou za 4 až 5 rokov. Pričom liečba spočíva v jednoduchom podávaní niacínu.

Nedostatok niacínu sťažuje prácu mozgu. Okrem toho niacín pomáha likvidovať niektoré zložky cholesterolu a tukov v krvi. Výskumy taktiež dokázali, že pravidelné podávanie vyšších dávok niacínu výrazne zlepšilo stav ľudí s reumatoidnou artritídou a osteoartrózou. Vysoké dávky (až 3gramy denne) niacínu sa predpisujú dokonca aj pri liečbe schyzofrénie.

Pri užívaní niacínu v denných dávkach predstavujúcich niekoľko gramov (viac ako 3g denne) dlhodobo, vám hrozí začervenanie pokožky, nevoľnosť, bolesti žalúdka, hnačka a poškodenie pečene. Toxická dávka je 1,8g na kilogram telesnej hmotnosti.

Kto však holduje sladkému a alkoholu, potrebuje dva až trikrát viac vitamínu B3, pričom denná odporúčaná dávka pre dospelých a mladistvých je 15-20mg pre mužov a 13-15mg pre ženy.

Autor: Red.

Foto: sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *