Záhrada: oáza vášho domova

Bývate v dome a chcete mať peknú záhradku? Na jej skrášlenie môžete použiť prakticky čokoľvek a my vám ukážeme ako na to.19340087_10207672823893619_2010328804_o

Niektorí ľudia vo svojej záhrade čosi pestujú, iní ju majú ako nádhernú dekoráciu svojho domu, vy môžete mať oboje.

Najdôležitejšie pre rozkvet vašej záhrady je príkladne sa o ňu starať. Nie je to vždy jednoduché, vysadenie kvetov si žiada svoj čas, a ten si pracovne vyťažený ľudia nevedia niekedy nájsť. Radšej strávia čas so svojou rodinou ako čosi kopať v záhrade. Ak si ten čas predsa len nájdete, môžete mi veriť že vaša záhradka sa vám poďakuje. Vašu starostlivosť bude vidieť každý váš hosť.

Skôr ako pôjdete niečo sadiť si samozrejme musíte pripraviť dostatočné množstvo zeminy a črepníky. Stromy saďte ako malé, s veľkými je príliš veľa starostí a nemusia sa dobre uchytiť, tak sa tým zbytočne nezaťažujte. Pokiaľ chcete presadiť veľký strom z jedného miesta záhrady na druhé, obkopte daný strom do tvaru kužeľa a dávajte veľký pozor na korene, aby ste ich príliš nepoškodili. Na druhej strane záhrady vykopte hlbokú jamu, zasaďte strom a dobre pohnojte. Hnojivo si môžete vyrobiť z vlastného kompostu, ukrytého niekde v rohu záhrady, aby nebol príliš na očiach.19264020_10207672810173276_1118630237_o

Dnes je veľmi populárne mať v záhrade skalku. Ako prvé si zožeňte textilnú fóliu, ideálne čiernej farby, a prestrite ju na miesto, kde chcete mať skalku. Vďaka nej by vám do skalky nemala vyrastať burina. Fóliu zasypte štrkom alebo inými kamienkami akejkoľvek veľkosti len chcete. My máme v našej skalke malé kamienky, ale mnohí ľudia používajú kombináciu malých a veľmi veľkých kameňov. Tie veľké potom pôsobia naozaj ako skalnatý povrch, zatiaľ čo malé zakrývajú čiernu textilnú fóliu. Vo fólií vyrežte alebo vystrihnite diery na miestach, kde chcete zasadiť kvety a následne ich zasaďte. Skalku by ste mali polievať každý deň, poprípade každý druhý, po západe slnka hadicou na vodu. Skalku môžete oplotiť rôznymi malými plotmi, ktoré dostať v každom obchode so záhradnými potrebami alebo utvoriť deliacu líniu z kameňov.

Okrem skalky môžete podobné plôtiky použiť aj na ohradenie časti na pestovanie vo vašej záhradke, mali by ste ju umiestniť do oblasti kde sa cez deň strieda tieň zo slnkom no nie je príliš blízko skalky a okrasnej časti záhrady aby tieto oblasti nepôsobili príliš kontrastne.  Dokonca na vysadenie zeleniny môžete použiť aj starý rám z postele.

Popínavé ruže vysaďte rovnakým spôsobom ako skalku za použitia textilnej fólie, z drôtenému plotu alebo inej opore po ktorej by sa mohli neskôr ťahať.19243712_10207672810493284_658362631_o

Kvety v črepníkoch môžete zavesiť na plot, položiť ku skalke alebo na ich vysadenie použiť alternatívne predmety ako napríklad staré čižmy, ktoré pomocou farebných sprejov nafarbíte akokoľvek chcete. Stabilné črepníky môžete umiestniť aj na starý bicykel, ktorý môžete tiež nafarbiť na červeno, modro, zeleno, žlto či strakato.

S farebnými sprejmi môžete nastriekať aj črepníky, malý pník či čokoľvek, čo chcete použiť na skrášlenie záhrady.

Na ozdobu celej vašej záhrady alebo len jej časti, napríklad skalky, môžete použiť keramické zvieratká, drevený mlyn či iné predmety, ktoré sa dajú bežne kúpiť v obchodoch so záhradnými potrebami.

Akýkoľvek nápad je možné v záhrade realizovať, len treba mať otvorenú myseľ a nechať sa uniesť fantáziou.

Foto: Andrea Hadbavníková

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *