Zázrak zvaný: Ricínový olej

Snom takmer každej ženy je mať lesklé a zdravé vlasy, dlhé, priam až pávie riasy a husté pestované obočie. No nie každá z nás má také šťastie, aby vlastnila všetky tieto atribúty dokonalej ženy. Musíme si ku kráse dopomôcť a to aj prostredníctvom ricínového oleja, ktorého fantastické účinky boli preukázali nedávno. Je to jed a liek zároveň.

Niečo o ňom

blossom-432522_1280Ricínový olej sa získava lisovaním z okrasnej rastlinky menom Ricín obyčajný pôvodom zo severovýchodnej Afriky. V južnejších oblastiach s vyššou teplotou sa vyskytuje ako drevina, v našich zemepisných šírkach sa pestuje ako rýchlorastúca jednoročná rastlinka. Dorastá do výšky 3 až 3,5 metra. Semená tejto rastliny obsahujú jed – ricín. Smrteľná dávka pre malé dieťa je 3 – 5 semien, pre dospelého človeka 15 – 20 semien. Účinky tohto jedu sa dostavia do jedného týždňa od požitia a nie sú veru príjemné. Príznaky sú podobné ako bežnej chrípke, no postupne prechádzajú do silných bolestí hlavy, vracania, pálenia v ústach a nakoniec vnútorného krvácania, ktoré môže spôsobiť až smrť. Tento jed poškodí najmä pečeň, slezinu a obličky. Aby sme trošku odľahčili, nehody spojené so smrťou po prejedení sa semienkami sa stávajú málo, skoro až vôbec.

Po procese lisovania sa zo semien vytvorí ricínový olej, ktorý je po tepelnej aj chemickej úprave úplne bezpečný – opakovaným zahrievaním sa z oleja uvoľní všetok jed.

...

Olej sa využíva v potravinárskom priemysle, v kozmetike,  v priemysle ako mazadlo strojov, vo farmácii (je to silné laxantívum – preháňadlo) alebo v medicíne ako pomôcka pri kožných ochoreniach.

Tento olej je jediný olej, ktorý je vhodný len na vonkajšie použitie, hlavne kvôli spomenutým laxatívnym účinkom. Nikdy ho preto nekonzumujte!

 Využitie na pleť, vlasy, riasy, nechty…

Keďže má výborné regeneračné účinky, hravo si poradí so suchými a polámanými vlasmi a zacelí aj rozštiepené končeky. Ak si ním budete raz do týždňa masírovať pokožku hlavy, pomôže vám dočasne zastaviť vypadávanie vlasov, pretože pokožke aj korienkom poskytne výživu, prekrví ich a zregeneruje.

Okrem vlasov vám pomôže aj s rastom obočia, najmä ak ste to prehnali s jeho úpravou. Taktiež zachráni aj vaše riasy, ak sú od prírody redšie a kratšie. Pozor ale, aby sa vám olej nedostal do očí!

Štiepia sa vám nechty a máte ich krehké ako papier? Skúste si ich potrieť ricínovým olejom. Nechty vám po čase spevnia a budú lesklejšie.

castor-oil-seeds-327186_1280Ak trpíte akné alebo inými nedokonalosťami na pleti, skúste si aplikovať trochu oleja pred spaním. Vďaka svojej mazľavej a hustej konzistencii vám dokonale premastí suchú pokožku. Je tiež prevenciou proti kožným alergiám a podporí všetky regeneračné procesy vo vnútri pleti. Dokonca vás zbaví aj nepekných jazvičiek, pretože obsahuje kyselinu ricínolejovú a tá má výborné účinky na hojenie rán či strií. Po zhojení jaziev vám navyše farebne zjednotí pokožku.

Ďalších 10 rád ako ho využiť

  1. Balzam na pery – v jemnej vrstve ho aplikujte na pery.
  2. Očný krém – zatočí s mimickými vráskami a vráskami okolo očí.
  3. Pomáha pri liečbe bradavíc.
  4. Zohriaty ricínový olej pomôže opotrebovaným kĺbom – stačí si ho na obrúsku prikladať na boľavé miesta.
  5. Skvelý balzam po opaľovaní.
  6. Zbaví vás mykóz na nohách a medzi prstami.
  7. Ničí parazity a vši.
  8. Užitočný pri problémoch s bolestivou menštruáciou.
  9. Zatočí s lupinami – najmä ak si ho v tenkej vrstve votriete do pokožky 2-krát týždenne.
  10. Ak trpíte akné, potrite si miesta olejom, zmierni zápal a prelieči aj jazvičky.

Ilustračné foto: pixabay.com

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *