ČlánkyMagazínOvocie a zelenina

Zelený hrášok: Čerstvý, zmrazený alebo z konzervy?

Hrášok môžeme jednoznačne zaradiť medzi obľúbenú zeleninu, ktorá je práve na vrchole svojej sezóny. Tento mesiac  má najlepšiu chuť. Hrášok je skvelým doplnkom zdravej stravy, pretože okrem toho, že ponúka veľa vitamínov a minerálov, podporuje tiež zlepšenie zraku.

Dnešný hrášok, ktorý pestujeme v záhradách, pochádza z polí Strednej Ázie a  Stredného Východu. Jeho pestovanie siaha tisíce rokov do minulosti. Zelený hrášok je široko uznávaný ako jeden z prvých potravinárskych plodín, ktoré začali ľudia pestovať. Novodobú históriu  začali písať Holanďania, ktorí zistili, že táto strukovina sa dá jesť aj surová a dokáže dodať chuť rôznym pokrmom.

Hrach sa v súčasnosti pestuje po celom svete v takmer každom klimatickom pásme a je široko konzumovaný v čerstvej  i inej forme. V terajšej dobe je najväčším svetovým producentom zeleného hrachu Kanada. Hneď za ňou nasleduje Francúzsko, Čína, Rusko a taktiež India.

peas-382285_1280Čerstvý hrášok

Hrášok je zvyčajne k dispozícii od jari až do začiatku zimy. Ak nemáte čas na pestovanie domáceho hrachu a musíte si ho kúpiť, vyberte si ten, ktorého plody sú pevné, zamatové a hladké. Ich farba by mala byť žiarivo zelená, no len stredne. Tým, ktorých zelená farba je príliš svetlá alebo naopak tmavá, alebo ktoré sú žlté či škvrnité až sivé, je potrebné sa vyhnúť. Navyše, nevyberajte struky, ktoré sú nafúknuté, nasiaknuté vodou alebo majú zvyšky plesní. Struky musia obsahovať hrášok v dostatočnom počte a veľkosti. Môžete to zistiť jemným zatrasením lusku. Malo by dôjsť k miernemu klepaniu.

Mrazený alebo konzervovaný

Len asi 5% z vypestovaného hrachu sa predáva v čerstvej podobe. Zvyšok je buď zmrazený alebo konzervovaný. Mrazený hrášok je schopný viac udržať svoju farbu, textúru a chuť ako ten z konzervy, a preto je lepšou voľbou. Obe podoby majú však obmedzenú životnosť. Na obaloch mrazeného hrášku je doba spotreby 24 až 30 mesiacov. Avšak na základe vedeckých poznatkov o obsahu živín v mrazenom hrášku sa odporúča ho skladovať najdlhšie 6 až 12 mesiacov odo dňa balenia.

peas-166970_1280Obidve formy hrášku môžu obsahovať relatívne vysoké hladiny sodíka. Ak na balení nenájdete informácie o tom, či je obsah sodíka nízky alebo aspoň znížený, radšej ho pred použitím v kuchyni opláchnite čistou vodou.

Ak sa chystáte použiť pri varení mrazený hrášok a dopredu viete, že nespotrebujete celé balenie, odsypte si z neho kúsok a rýchlo ho vložte späť do mrazničky. Pri zmrazenom hrášku je pravidlom, že sa nesmie rozmrazený opäť zmrazovať.

V kuchyni

Pred odobratím hrášku zo struku ho nakrátko nechajte pod tečúcou vodou. Ak sa chcete ľahšie zbaviť šupky, odlomte hornú a spodnú časť, a potom opatrne vytiahnite „niť”, ktorá lemuje švy väčšiny strukov. Aby si hrášok udržal svoju farbu aj pri varení, dajte do vody štipku soli. Troška cukru navyše zvýrazní jeho už aj tak sladkú chuť. Čerstvý hrášok sa môže variť iba veľmi krátko, a ak ho po dovarení prudko schladíte, udrží si svoju sviežu farbu i chuť.

zdroj: whfoods.com
foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *