Žihľava síce pŕhli, ale pomáha!
Začína sa nám jar, kedy všade kvitne nový život a rovnako sa novým členom teší aj zvieracia ríša. Onedlho začne rásť aj zázračná žihľava dvojdomá. Ak ste žihľavu pokladali za burinu a nevyužiteľnú rastlinu, po prečítaní tohto článku možno zmeníte svoj názor a pridáte sa k jej milovníkom.
Čo ste o žihľave možno nevedeli
Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica) je rastlinka z čeľade pŕhľavovité. Okrem toho, že je výborným krmivom pre ošípané a hydinu, využitie má aj v liečebnom priemysle. Dorastá do výšky 50 až 120 cm. Jej listy sú ochlpené, srdcovitého tvaru. Kvitne od júna do septembra. Aby sa chránila, je celá pokrytá jemnými chĺpkami. Určite si každý z nás pamätá, aké bolestivé a nepríjemné je, ak sa holými rukami dotknete pŕhľavy, alebo v horších prípadoch, ak do nej spadnete. Vedci si donedávna mysleli, že tieto jemné chĺpky sú plné kyseliny mravčej, ale posledné výskumy preukázali, že to nie je pravda. Chĺpky obsahujú zmes troch látok, ktoré sa navzájom ovplyvňujú a tým prehlbujú účinok popŕhlenia. Ide o látky histamín, ktorý veľmi dráždi kožu, acetylcholín, ktorý vyvolá pocit pnutia a pálenie kože a nakoniec serotonín, ktorý je zodpovedný za to, aby sa účinky predošlých látok znásobili a tým vám navodia pocit, že vám horí ruka. Ak sa chcete tejto bolesti vyhnúť, žihľavu zbierajte v rukaviciach a pred použitím ju sparte vriacou vodou, tak sa zničia nebezpečné látky a vaše ruky ostanú bez ujmy.
Využitie a obsah látok
Liečivé účinky žihľavy poznali už starovekí Rimania, ktorí si jej zväzkami švihali po boľavých kolenách, ktoré boli napadnuté reumou. Hovorí sa, že práve žihľava je vhodná proti reumatickým ťažkostiam. Je plná vzácnych látok a vitamínov ako C, B, provitamín A a tiež minerálov ako horčík, vápnik a železo. Nachádzajú sa v nej aj triesloviny, serotonín, ktorý je zodpovedný za dobrú náladu a aj chlorofyl, keďže ide o zelenú rastlinku.
Využiť ju môžete na svoje vlasy, vo forme odvarov, pretože žihľava urýchľuje rast vlasov, zregeneruje vlasovú pokožku a odstráni aj lupiny. Najlepšie, čo môžete pre vaše vlasy urobiť je, že budete na ne používať šampón zo žihľavy alebo spomínané odvary a to aspoň raz týždenne. Pozbierané listy jednoducho sparíte vo vriacej vode a výsledný produkt- výluh, si prelejete do nádoby s pumpičkou, čo vám uľahčí jeho aplikáciu.
Ak chcete po zime detoxikovať vaše telo, výborné sú aj čaje zo žihľavy, pretože tá funguje ako prírodná čistička vašej pečene od rôznych toxických látok a škodlivín.
Ďalšie benefity:
- pôsobí protirakovinovo
- pomáha pri kašli
- pôsobí na srdcovo-cievny systém (ľudia, ktorí majú problémy s tlakom by ju teda mali užívať v menších množstvách)
- upravuje metabolizmus
- je účinným antiereumatikom
Zber
Zbierajú sa mladé listy, ktoré sú menšie ako 20 cm a majú tmavozelenú farbu. Ak chcete listy vysušiť, dajte ich na tmavé miesto a dodržte teplotu 50 stupňov Celzia. Listy zbierajte na čo najčistejšom mieste, pretože prirodzene zachytávajú prach a to najmä pri cestách, kde je zvýšená premávka. Vyberajte si preto miesta, kde je to čisté a ideálne v lesoch, alebo na lúkach.
Tak čo? Presvedčili sme vás, že žihľava nie je iba burina, ale veľmi všetranný liek? Je iba na vás, či jej dáte šancu a tým zlepšíte svoje zdravie.
Ilustračné foto: pixabay.com