ČlánkyMagazínZdravie

4 tipy ako si zlepšiť imunitu v jesennom období

Jeseň je vďaka farebnej prírode krásna, avšak pre mnohých ľudí zvykne byť aj tak trochu nepríjemným obdobím. Hlavne kvôli tomu, že prechod od hrejivých teplôt do chladných dní ich vždy potrápi minimálne prechladnutím. Bojujú s krehkou imunitou a nemôžu sa vyhnúť nepríjemným ochoreniam. Ak aj vy patríte medzi takýchto ľudí, ponúkame vám pár tipov, ako dosiahnuť to, aby bola vaša imunita silnejšia a vy ste predišli zbytočnému oslabeniu svojho organizmu.

Buďte na čerstvom vzduchu

Základným elementom, ktorý posilňuje imunitný systém, je pobyt na čerstvom vzduchu. Veľa ľudí pracuje či strávi väčšinu dňa v interiéri, kde sa v uzavretom priestore pohybuje veľké množstvo ľudí. To je ťažiskom mnohých ochorení a v takýchto podmienkach nezabúdajte na časté vetranie. Pobyt na čerstvom vzduchu však ale neznamená len krátku cestu do práce a z práce či zo školy a späť. Vytvorte si vo svojom dennom režime okienko s časom na prechádzky v mestskom parku či neďalekom lese.

Správne sa obliekajte

„Neexistuje zlé počasie, iba nesprávne oblečený turista“ – to je slogan, ktorým sa riadime počas výletov do hôr. Platí to ale aj pre bežný život. So zmenou obdobia prichádza aj obmena šatníka. Nie je veľmi rozumné obliecť sa do trička s krátkym rukávom a čakať, že chladný a pod kožu zachádzajúci vzduch „nejak pretrpíme“. Zároveň sa nenechajte oklamať zubatým slnkom či príjemnou teplotou na obed, po ktorých však večer neostane ani stopa. Obliekajte sa primerane k počasiu i teplotám.

Dajte šancu osvedčeným bojovníkom

Ak chcete dosiahnuť zlepšenie svojej imunity, siahnite po starých receptúrach. Stavte na plodiny, ktoré pomáhali v boji s rôznymi neduhmi už naším predkom. Cesnak, cibuľa či chren v surovom stave skvelo prirodzene dezinfikujú organizmus a nie nadarmo sa označujú za „prírodné antibiotiká“.

Blahodárny účinok na ľudský organizmus, hlavne v prechodných obdobiach medzi letom a zimou, majú aj staré dobré bylinky. Či už ide o vlastnoručne nazbierané a vysušené alebo o hotové bylinkové čaje, ak ich zahrniete do svojho denného režimu, vaše telo vám bude vďačné.

Mnoho ľudí bylinkové čaje neobľubuje kvôli návyku na sladené a „populárnejšie“, bežné čaje. Tie bylinkové sa takisto môžu dochucovať medom a verte, že po pár šálkach neochutených byliniek by ste našli záľubu aj v nich. Bylinkový čaj pite vždy teplý, chladný môže zhorknúť. Pri dennodennom pití bylinky striedajte.

Nestresujte!

Aj keď dobrá imunita závisí v prvom rade od dostatku vitamínov v tele, dávajte si pozor aj na iné vplyvy, ktoré s ním súvisia. Jedným zo zásadných nepriaznivých vplyvov na organizmus je aj začínať deň bez raňajok či nechávať telo dlho „vyhladovať“. Oslabenie pre telo znamenajú aj prehnane stresové situácie, a preto sa snažte trénovať v zvládaní takýchto situácií s čo najchladnejšou hlavou. Aj keď by ste boli úzkostnejší či na stres náchylnejší typ človeka, stále je možné s tým pracovať a postupne si voči stresu obrniť. Chce to len správny prístup a úsilie.

Jeseň je špecifickým obdobím a má samozrejme aj mnoho pozitív. Najvýraznejším z nich je neopakovateľná súhra farieb v prírode, ktorou sa môžete potešiť každý deň. Neznámy autor dodáva, že práve „jeseň nám ukazuje, aké krásne môže byť nechať veci odísť“.

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *