ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Ako na škvrny

Každá gazdinka isto vie, že keď sa v domácnosti niečo vyleje, pošpiní alebo spadne a ostane z toho fľak, najdôležitejšie je zasiahnuť okamžite. Vtedy sa škvrny jednoduchšie odstraňujú a nestihnú vsiaknuť hlbšie do látky. Čo mať teda v kuchyni či kúpeľni vždy po ruke? Poradíme!portrait-of-businessman-eating-biscuit

Niektoré koberce a pohovky sa dnes vyrábajú s vysokým zreteľom na nehodovosť, pretože majú špeciálnu vrstvu, ktorá sa ľahko čistí od škvŕn. Jednoducho ju zotriete navlhčenou handrou. Pri klasických kobercoch alebo iných typoch látok a oblečenia je potrebné rýchlo konať a predovšetkým nenechať škvrnu zaschnúť. Vždy je preto dobré mať po ruke odstraňovače škvŕn, ako je napríklad fľaša sódovky, sóda na pranie, vinný ocot, citrón, glycerín, peroxid vodíka, sódu bikarbónu, biologický saponát a pomôcky ako kuchynské utierky, toaletný papier, mydlové vločky a rôzne handričky.

Pri používaní rozpúšťadiel vždy skontrolujte, či je dané rozpúšťadlo vhodné na danú škvrnu aj látku. Pracujte prevažne v miestnosti, kde sa dobre vetrá.

Poznáme mastné škvrny, napríklad od tuku, oleja, majonézy, bielkovinové škvrny od detského jedla, mlieka, krvi či zvratkov, a kombinované škvrny – tie obsahujú aj farbu aj olej, tvoria sa napríklad od rúžu, guľôčkového pera, čokolády, pasteliek a podobne.

Niektoré dobré rady pri odstraňovaní škvŕn

Dôležité je, aby ste vždy namočili celú látku nie len tú časť, kde je škvrna, aby po nej neostala kruhová stopa.

Niektoré látky nesmiete prať v práčke, a preto budete musieť zapojiť svoju kreativitu a využiť alternatívne čistenie fľakov napríklad vo vani.

Látku, na ktorej je škvrna, radšej očistite studenou vodou, pretože v kombinácií s teplou by škvrna na niektorých látkach mohli preniknúť hlbšie.

Postupujte opatrne a vždy, aj v časovej tiesni, si prečítajte návod na štítku.red-wine-spill-spot-glass-red-liqueur-alcohol

Vzniknutú škvrnu čistite z rubovej strany látky, na lícnu položte obrúsok a postupujte od vonkajšej strany škvrny do jej stredu, aby sa nečistota nerozšírila.

Odstraňovanie škvŕn od všetkého možného.

Ak chcete odstrániť fľak z drahej látky najprv to vyskúšajte na nenápadnejšom mieste, ktoré v prípade nepodareného pokusu nebude byť do očí.

Blato na oblečení nechajte vyschnúť a oprášte ho. Látky, ktoré môžete prať, následne vyperte, tie, ktoré sa prať nemôžu, len navlhčite saponátovým roztokom, vyplákajte a nechajte sušiť.

Červené víno odstránite, ak látku vystriete na rovný povrch, škvrnu posypete soľou a namočíte do studenej vody. Ak na látke napriek tomu ostane stopa, namočte ju do bóraxového roztoku, čo je jedna lyžica práškového bóraxu, ktorý sa dá kúpiť v supermarkete na pol litra vody, a potom vyperte. Ak ste vínom obliali látku, ktorá sa nemôže prať, navlhčite ju handrou namočenou do sódovky a vysušte utierkou.

Čokoládu z látky zoškrabte, navlhčite bóraxom a teplou vodou a vyperte.

Ak na seba prevrhnete šálku s kávou, látku namočte v studenej vode, potrite handrou namočenou v roztoku bóraxu a vyperte. Ak látku prať nesmiete, použite namiesto studenej vody teplú, potrite bóraxom, vysušte a postup opakujte, kým škvrna red-lipstick-on-table-and-heart-on-napkinnezmizne.

Tiež neznášate, keď sa vám rúž odtlačí na tričko, košeľu či šatku? Máme pre vás jednoduchý liek – škvrnu potrite prostriedkom na riad alebo mydlom, otierajte látku o látku, opláchnite a vyperte. Ak sa vám stane, že sa váš rúž ocitne na látke, ktorá sa nedá prať, musíte ju navlhčiť denaturovaným liehom.

Na škvrnu od karí použite citrón.

Dúfam, že po týchto radách budete škvrnité ituácie zvládať, bez stresu a s prehľadom.

 

Ilustračné foto: pixabay.com

visualhunt.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *