ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Ako nevyhadzovať potraviny?

Aj vám niekedy až trhá srdce pri tom, ako sa potraviny po dátujem expirácie presúvajú z chladničky priamo do koša? Nevyhadzovať potraviny je podľa nás snom azda každej gazdiny či gazdu. Predsa len, koho baví plytvať?

Zbytočné mrhanie potravinami je potrebné znížiť na minimum, najlepšie na 0. Na jednej strane sa vám poďakujem vaša peňaženka, na druhej aj planéta a životné prostredie, keďže, pokiaľ ste ešte nezačali kompostovať kuchynský bioodpad, sa z vyhodeného jedla stáva len súčasť kontajnerov a skládok.

Poradíme vám

Ak chcete nevyhadzovať potraviny, hlavné boje s týmto neduhom prebiehajú na dvoch poliach – v obchode a potom u vás doma, v chladničke. Poďme pekne postupne 🙂

Čo vlastne vyhadzujem?

Urobte si zoznam toho, čo vyhadzujete. Ku každej potravine pridajte množstvo vyhodenej potraviny a dôvod, prečo ju vyhadzujete.

Takto prídete na to, koľko potravín za určité obdobie vyhodíte. Budete vedieť približne kalkulovať, o koľko peňazí vás vyhodenie pripravilo a prídete aj na to, čo najčastejšie stojí za vyhodením.

Základné tipy pre nákupné správanie:

  • nákup si plánujte
  • sledujte dátumy spotreby potravín, ktoré kupujete
  • nekupujte si veľké množstvo potravín s krátkou trvanlivosťou

Skladovanie je dôležité

Vyhadzovanie potravín vo veľkej miere ovplyvňuje aj to, ako ich skladujeme. O správnom skladovaní ovocia a zeleniny sme už pre vás písali.

Rovnako dôležité je však mať aj v chladničke prehľad – aby ste hneď pri otvorení videli, čo v nej máte. Pretože: zíde z očí, zíde z mysle. Zabudnutý jogurt na poličke za hrncom budete môcť po určitom dátume už len vyhodiť. Rovnako aj petržlen, na ktorý ste do zásuvky nahádzali kopec inej zeleniny.

Základné tipy na skladovanie potravín:

  • uprataná chladnička
  • otvorené potraviny čakajúce na zjedenie na viditeľnom mieste
  • nedokladať dojedanie navarených jedál

Spočiatku vám pre zníženie množstva vyhadzovaných potravín môže pomôcť aj pravidelná inventúra chladničky. Skúste ju robiť deň pred plánovaným nákupom. Zistíte tak, aké potraviny nemusíte kupovať a ktoré by ste mali zjesť ešte v ten večer alebo na druhý deň 🙂

Samozrejme, naučiť sa nevyhadzovať a neplytvať potravinami nie je ako lusknúť prstami. Dôležité však je dodržiavať pár zásad a snažiť sa zužitkovať všetko, čo v chladničke máte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *