ČlánkyMagazínOvocie a zeleninaVitamínyZaujímavosti a nápady

Ako skladovať ovocie a zeleninu?

Čerské ovocie a zelenina sú plné výživných látok dôležitých pre náš organizmus. Aby sme však tieto látky zachovali, musíme vedieť, ako ich skladovať. Pre väčšinu druhov je najvhodnjším miestom chladnička. Sú ale aj také, ktorým zima vôbec neprospieva. Viete, ktoré to sú?

Chladnička

Po zbere ovocia prebiehajú v ich vnútri metabolické procesy, a práve na ich spomalenie je najúčinnejším prostriedkom chlad. Tieto procesy umožňujú ovociu dozrieť. Bohužiaľ, voda sa z rastlinných buniek časom vytráca, čo spolu s mikroorganizmami a enzymatickými procesmi spôsobuje, že ovocie postupne vysychá, vädne a kazí sa.

apple-1589869_1280Najlepším spôsobom, ako udžať zeleninu čerstvú je, že každý druh zabalíte osobitne vo vzduchprepúšťajúcej alebo perforovanej fólii. Pod fóliou sa vytvorí vlhké prostredie, ktoré zeleninu chráni pred vyschnutím. Výrobcovia chladničiek práve preto vyrábajú chladničky vybavené špeciálnou technológiou tzv. Bio-Fresh, ktorá slúži na udržiavanie optimálnej vlhkosti vzduchu a teploty blížiacej sa nulovým hodnotám. Nie všetkým druhom ovocia a zeleniny vyhovuje takáto klíma, ale pre šalát, karfiol, brokolicu, kapustu, špenát, cibuľku, mrkvu, jablká, kiwi, hrozno, slivky, marhule či jahody je to najvhodnejšie prostredie. Je však dôležité vedieť, že ovocie ako kiwi, hrušky alebo marhule by mali najskôr dozrieť pri izbovej teplote.

fruits-82524_1280Medzi ovocie a zeleninu, ktorým nevyhovuje chladné prostredie, patria avokádo, baklažán, uhorky, paprika, zelená fazuľka, cuketa, rajčiny, ananás, banány, mango, papája a citrusové plody. Keď tieto druhy dlhodobo skladujete pri nízkych teplotách, môžu zhniť, zhnednúť alebo zmeniť chuť.

Rajčiny skladujte na tmavom a chladnom mieste (do 16 °C). Zemiaky taktiež uskladnite na chladnom (5 – 15 °C), vlhkom a tmavom mieste, v špajzi alebo pivnici.

Na uskladnenie sa však hodí len také ovocie, ktoré má stopku a je suché. Odtlačené, deformované, bradavičnaté alebo plody napadnuté chorobami a škodcami dajte preč.

berries-1546125_1280Bobuľoviny, ako sú jahody, slivky, čučoriedky, môžete skladovať len krátkodobo, iba v chladničke, v plastovej alebo keramickej miske. Nikdy ich neskladujte v papierovej vaničke, pretože ovocie stráca vlhkosť a vysušuje sa. Bobuľové ovocie nikdy neumývajte pred skladovaním, pretože tým skrátite jeho trvanlivosť – umyte ho až tesne pred konzumáciou. Čerstvé jahody sa majú skladovať pri teplote 1 – 5 °C, a mali by sa spotrebovať do troch dní od zberu, prípadne dva dni od zakúpenia. Dlhodobo skladovať ich môžete iba mrazením, zaváraním alebo sušením. Čučoriedky treba spotrebovať do dvadsiatichštyroch hodín a slivky vydržia v chladničke čerstvé až týždeň.

Jablká a hrušky je dobré skladovať mimo dosahu iného ovocia a zeleniny. Vylučujú etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie, preto môžu poškodiť ostatné druhy. Ideálnym prostredím je pre nich pivnica alebo komora, pretože potrebujú chladnejšiu miestnosť s konštantnou teplotou 4 – 6 °C s optimálnou vlhkosťou okolo 80٪. Najlepšie urobíte, ak jablká rozložíte na drevené police alebo do debničiek, jablká stopkami hore, hrušky stopkami nadol. Ak ale chcete skladovať iba menšie množstvo, postačí, ak jablká a hrušky zatvoríte do tesniacej dózy a uskladníte v chladničke.

 

fruits-320136_1280Citróny, pomaranče, mandarínky a limetky sú najviac chemicky ošetrované ovocie. Preto sa nákup citrusov v bio kvalite určite oplatí, sú čerstvejšie, chutnejšie a samozrejme zdravšie. Citrusy je najvhodnejšie skladovať v chladničke, kde vydržia najdlhšie. Pri izbovej teplote sa veľmi rýchlo kazia. Pred samotným uskladnením ich nikdy neumývajte, na šupke totiž majú ochrannú vrstvu, ktorá sa po umytí stratí a plody sa potom začnú kaziť.

Tropické ovocie ako ananás, banán, mango a avokádo sa väčšinou kupuje nezrelé. Ak chcete, aby dozreli rýchlejšie, dajte ich spoločne s jablkami do papierového vrecka. Pri izbovej teplote vám za pár dní dozrejú. To sa týka ananásu, ten potrebuje po prevoze domov ešte dva až tri dni dozrievať pri izbovej teplote. Pre banány sú teploty pod 12 °C nevhodné, preto ich nedávajte do chladničky. Najlepšie dozrievajú pri izbovej teplote za dva až tri dni. Ak chcete dozrievanie banánov spomaliť, dajte ich do igelitového vrecka na tmavé a chladné miesto s teplotou 13 – 14 °C.

 

Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *