ČlánkyMagazínPR články a tlačové správy

Behom k lepšiemu zdraviu. Tipy pre začiatočníkov

Máte taký pocit, že posledné roky celý svet behá? Neviete, prečo? Akým spôsobom tento druh športu zlepšuje celkové zdravie? A ako začať, keď ste úplný začiatočník? Na všetky tieto otázky nájdete odpovede v tomto článku.

Beh

Dobrá kondícia nielen pri športe

Beh zlepšuje fyzickú kondíciu, a to je asi pre každého jasné. To už ale málokto vie, že tu nejde len o pozitívnych účinkoch na vytrvalosť pri športe. Keď sa zvyšuje vaša odolnosť voči únave v dôsledku pravidelného trénovania, má to aj úžasné zdravotné benefity. To, že na tretie poschodie vybehnete bez toho, aby ste sa zadýchali, vám uľahčí fungovanie v bežnom živote, ale svedčí aj o tom, že vaše orgány sa netrápia, že sú odolnejšie voči námahe a silné.

Keď začnete s pravidelným behom, naštartujete jeden komplexný adaptačný proces vo svojom organizme. Najprv sa veľkej fyzickej námahe začne prispôsobovať kardiovaskulárny systém. Srdce sa sťahuje s väčšiu silou, a preto dokáže pumpovať väčšie množstvo krvi do obehu. Do buniek a tkanív sa tak dostane viac kyslíka. Takáto fyziologická zmena je veľmi významná a zlepšuje celkovú vitalitu. Kardiovaskulárna adaptácia nastáva už 4-6 týždňov po tom, ako začnete pravidelne behať. Nemusíte myslieť hneď vo veľkom, naozaj stačí, keď to budú len polhodinové tréningy. Postupnosť je priamou cestou k vytrvalosti.

Cvičenie v prírode

Beh spaľuje kalórie, ale…

Beh pre mnohých je tým najlepším prostriedkom na reguláciu hmotnosti. Za touto informáciou ale nehľadajte výzvu na stratu váhy kvôli estetickým aspektom, narážame na dôležitosť prevencie obezity. Pri behu sa vo veľkom spaľujú kalórie, no popritom pre mnohých je aj náhradou zlozvykov, medzi ktoré patrí aj jedenie z nudy.

Život s nadváhou znamená mnoho ťažkostí, či už ide o telo alebo psychiku. Napriek tomu, ak trpíte týmto zdravotným problémom, nemusí byť pre vás tento druh fyzickej aktivity tým ideálnym prvým krokom na ceste redukcie telesnej hmotnosti.

Najprv sa odporúča rýchla chôdza, nordic walking alebo sa postavte na kardio stroj v posilňovni, eliptické trenažéry vám umožnia reguláciu intenzity cvičenia. V prípade nadváhy totižto beh zaťažuje kĺby. Práve preto bez predchádzajúcej konzultácie s odborným lekárom môže mať každodenný príliš namáhavý tréning trvalé nepríjemné následky. To isté sa odporúča aj pri vysokom krvnom tlaku alebo u pacientov so srdcovými ochoreniami.

Beh v telocvični

Beh zväčšuje úsmev

Keď vstanete ľavou nohou, už aj 30 minút behu vám pomôže na to zabudnúť. Je jedno, či si doprajete tréning vonku, na čerstvom vzduchu alebo vyskočíte na bežecký pás, vaša nálada sa môže radikálne zmeniť, samozrejme k lepšiemu. Aeróbne formy cvičenia (ako je chôdza, plávanie, beh a bicyklovanie) zvyšujú hladiny serotonínu a norepinefrínu v tele, ktoré majú kľúčovú úlohu pri zvládaní stresu. Pravidelný beh je navyše prevenciou depresie, ale aj migrény a rôznych neurologických a fyzických chorôb súvisiacich so stresom.

Beh v lese

Tipy pre začínajúcich bežcov

Bežci-nováčikovia sa boja behať podľa toho, ako vládzu, pretože to považujú za nedostatočný výkon. Keď sa to spojí s entuziazmom začiatočníkov, môže viesť k prehnane intenzívnemu štartu a následnému preťaženiu tela. Tu ale pomaly naozaj ďalej zájdete, teda, ak vaším cieľom je vytvorenie dlhodobého návyku. Behať by ste mali v takom tempe, pri ktorom sa nezadýchate a pri ktorom ešte dokážete zrozumiteľne hovoriť. Inak, to je tá tepová frekvencia, pri ktorej sa aktivuje spaľovanie tukov. O tejto problematike si viete viac informácií prečítať od odborníkov portálu bezhladovania.sk.

Príliš zriedkavé tréningy by ale tiež nikam neviedli. Medzi dvomi nemajte dlhšiu pauzu ako 2-3 dni, aby ste sa neustále nevracali na štartovaciu úroveň. Skúste si nájsť čas trikrát za jeden týždeň, a skúste si rozdeliť energiu tak, aby vám vystačila minimálne na 30 minút.

Bežiaci pás

Motivujte sa správne. Pre mnohých je to nejaké nezdravé jedlo, vysokokalorická maškrta po každom jednom tréningu. No možno lepšou voľbou je vybrať si niečo, vďaka čomu sa budete tešiť na samotný beh, a nie na večeru po návrate domov. Šport by sa mal spájať s pozitívnymi emóciami, a tie u začiatočníkov môžu byť podporované vonkajšími faktormi. Zostavte svoj vlastný bežecký hudobný playlist. Kúpte si štýlové a kvalitné bežecké topánky. Oblečte sa tak, aby ste sa cítili pekne. Kúpte si nový inšpiratívny kryt na telefón alebo si navrhnite svoj vlastný dizajn na stránke bhcase.sk za veľmi priaznivú cenu. To všetko môže nabiť vaše baterky, keby vás opúšťala motivácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *