ČlánkyMagazínZdravie

Bylinky vám zaručia pokojnú noc

Koľkých z vás trápi nespavosť, podráždenie a nervozita? Ak s tým máte problém a nechcete počítať ovečky pred spaním, prečítajte si, čo okrem liekov pomáha navodiť pokojný spánok.

Poruchy spánku patria medzi civilizačné choroby a trpí nimi každý tretí dospelý človek. Ak ste v neustálom strese, máte nevyváženú stravu a pridáva sa k tomu ešte aj nepokojná noc, zvyšuje to riziko ďalších vážnych ochorení. Pred tým ako siahnete po liekoch, vyskúšajte lacnú a rokmi overenú medicínu, ktorá určite zaberie. Pred spaním si urobte odvary z byliniek. Mnohé z nich majú upokojujúce účinky, čo potvrdila aj moderná veda.

Valeriána

valeriana-officinalis-848736_1280Príprava odvaru z tejto možno menej známej bylinky je celkom jednoduchá. Stačí, ak si prichystáte jej sušený mletý koreň a necháte lúhovať v studenej vode 12 až 24 hodín. Na organizmus pôsobí ako prírodné sedatívum. Uvoľňuje svalové napätie, upokojuje silné búšenie srdca, zbavuje bolesti hlavy. Koreň valeriány lekárskej je známy hlavne vďaka obsahu kyseliny valérovej a bioflavonoidov. Jej kvety sú svojou vôňou veľmi prenikavé, a preto sa hodia aj ako upokojujúci osviežovač do vašej domácnosti.  Pozor si však musíte dávať na prijímané množstvo tejto zázračnej bylinky. Po dvoch až troch týždňoch treba jej užívanie aspoň na niekoľko dní prerušiť.

melissa-972466_1280Medovka

Táto bylinka je snáď najznámejšou z radu tých, ktoré pomáhajú pri nespavosti. Čaj z medovky lekárskej má citrónovú vôňu a veľmi príjemnú chuť, preto ho nemusíte ničím sladiť. Obsahuje kokteil biochemikálií, ktoré pôsobia upokojujúco na centrálny nervový systém. Rovnako ako valeriána potláča stres, úzkosť a pomáha pri nespavosti. Odporúča sa piť tesne pred spaním. Pokojne si môžete dopriať aj celú veľkú šálku. Ak nemáte chuť stále piť bylinkové odvary, môžete medovku pokojne inhalovať. Účinok bude rovnaký.

Chmeľ

hop-vines-409870_1280U nás je táto bylinka šľachtená vo viacerých odrodách. Základom sú takzvané chmeľové šištice, ktoré sa zbierajú v príhodnom období, to znamená koncom augusta a začiatkom septembra. Najlepšie je na odvar použiť chmeľ vypestovaný v chmeľnici. Ak nemáte takúto možnosť, kúpte si ho v lekárni. V praxi sa využíva hlavne jeho sedatívny účinok pri nervovej podráždenosti, nepokoji, nespavosti, migréne, stavoch napätia a vyčerpania. Pomocou chmeľových šištíc si dokáže vyrobiť aj bylinkový vankúšik, vďaka ktorému sa vám bude výborne zaspávať. Pokvapkajte ich alkoholom, pridajte sušenú mätu, levanduľu, materinu dúšku, ružové lupienky alebo rumanček a túto zmes vložte do plátenného vrecúška.

ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *