Chcete mať dokonalú pleť?

Mnoho ľudí si myslí, že hlavnou príčinou akné je nezdravá strava, napríklad čokoláda, sladkosti, zemiakové lupienky, hamburgery a sladké nápoje. Hoci nezdravé stravovanie s týmto problémom súvisí, najviac škody však napáchajú chlórované organické látky, ktoré sa často pridávajú do soli, hojne používanej pri výrobe rôznych lupienok, zemiačikov a mnohých druhov konzervovanej stravy. Najdôležitejšie je však to, čo nejete, ako to čo jete. Stravovanie, ktoré sa skladá z jedál z rýchleho občerstvenia, zo sladkostí a alkoholu je chudobné na veľmi dôležité vitamíny a minerály.

Ľudia s problémovou pleťou by mali obmedziť príjem rafinovaných sacharidov, ktoré sa nachádzajú v presladenej, tučnej a vyprážanej strave, napríklad v hamburgeroch, zemiakových lupienkoch, presolených jedlách, limonádach a cukrovinkách. Mali by dávať prednosť vláknine, čerstvému ovociu a zelenine, chudému mäsu a nenasýteným tukom v rozumnom množstve.

Najčastejšou príčinou akné je aj stres, vzrastajúca aktivita pohlavných hormónov najmä androgénov. Výskumy ukazujú, že mnohým ľudom s problémovou pleťou chýba zinok. Zinok sa dá ľahko získať zo stravy, prostredníctvom plodov mora, orieškov, chudého mäsa a hydiny bez kože. Jogurt a odstredené mlieko obsahujú zinok v menšom množstve. Aj vitamín A pomáha udržiavať pleť zdravú, nájdeme ho v pečeni a vajciach. Dôležité sú aj nenasýtené tuky, ktoré priaznivo pôsobia pri liečbe. Niektoré vitamíny skupiny B údajne pleť chránia pred tvorbou pupienkov a pleť sa po nich menej mastí. Vitamín C zas bojuje proti infekciám a vitamín E, ktorý nájdeme v pšeničných klíčkoch, vajciach a za studena lisovaných rastlinných olejoch, pomáha postihnutú pleť hojiť.

Na trhu nájdeme mnoho rôznych krémov a vodičiek, ktoré bojujú proti akné, no túto formu liečby môžeme brať ako doplnkovú. Veľmi dôležitým faktorom je to, čo vaše telo príjme zvnútra.

Viac o vitamínoch nájdete tu.

Autor: Dads
Zdroj: A. Mc Whirter, L. Clasenová: Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Ilustračné foto: sxc.hu

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *