Domáce zviera: katastrofa nábytku

Chováte domáce zvieratko? Ak áno, určite viete že má neuveriteľné emocionálne výhody. Mať doma akési malé či veľké milé chlpaté klbko, čo sa na vás teší vždy, keď prídete domov a zohrieva vás pri pozeraní televízora, je jednoducho krásne. Upratovať po ňom ale dá často zabrať. Spísali sme preto tipy a triky, ktoré možno ešte neviete, aj základy, ktoré iste viete, ale možno ste na nich niekde medzi všetkými tými povinnosťami a zhonom zabudli.black-and-white-image-of-woman-sitting-on-sofa-and-working-on-laptop-with-dog-beside - Copy

Ako ochrániť váš domov pred poškodením domácim miláčikom

Naši zvierací miláčikovia, rovnako ako deti, potrebujú nielen našu lásku, ale aj opateru. Základom opatery je hygiena.

Zvieracia toaleta by nemala stáť v kuchyni. Nájdite pre ňu nejaké iné vhodné miesto v dome alebo byte, napríklad úžitkovú miestnosť. Niektorí ľudia tvrdia, že ju môžete umiestniť aj do šatníka, čo ja veľmi neodporúčam. Každý predsa vie, že zvieracia toaleta predsa len trošku zapácha, asi nikto nechce aby podobne „voňalo“ aj jeho oblečenie. Zviera nie je dobré pri potrebe rušiť, ani vám vy sa nepáčilo keby vám stále niekto otváral dvere od toalety alebo chodil okolo, preto by ste nemali umiestniť zvieraciu toaletu ani do predsiene. Všetci ale vieme, že ak si obyvatelia bytu chcú nájsť chvíľku pre seba, každý zalezie do inej izby a na chodbe je kľud. Ak teda nemáte zvyšnú miestnosť vyhradenú presne na potreby vášho domáceho miláčika umiestnite jeho toaletu do predsiene.pet-animal-cat

Toaletu by nemala nikdy čistiť žena očakávajúca prírastok do rodiny, ak sa však inak nedá, tak výhradne s gumenými rukavicami. Aj potom je však potrebné dobre si umyť ruky teplou vodou a antibakteriálnym mydlom.

Rovnaké pravidlo platí aj po hre s domácim miláčikom.

Ak vaše zvieratko radšej spí na stoličke či pohovke, ako na svojom lôžku, kúpte mu umývateľnú podložku pre zvieratá, ktorá býva zväčša vodeodolná.

Domáce zvieratá pravidelne češte. Zbavíte ich tak prebytočných chlpov a možno to trochu odbremení aj váš nábytok. Ak máte zvieracie chlpy na oblečení, pretrite ho lepiacim valčekom, ktorý dostať kúpiť takmer v každom obchode. Zvieracie chlpy z oblečenia takmer dokonale po vypraní odstráni sušička.

Z poťahov chlpy odstránite namočenou gumenou rukavicou.

Drevené nohy na nábytku ochránite pred ohrýzaním ak ich potriete olejom z klinčekov, predovšetkým psi ho neznášajú.

Ak nechcete aby vám mačka pazúrmi ničila koberec, potrite ho citrónovým muškátom.

Zvieracie lôžko vyčistite raz za týždeň.

Zvieracie exkrementy nevyhadzujte do odpadkového koša, ale do kontajnera, poprípade ich spláchnite do záchoda.

Vždy udržujte čistotu predovšetkým v miestnostiach, kde sa zviera najčastejšie pohybuje. Ideálne bude, ak v týchto miestnostiach odstránite koberce.

Ak máte hlodavca, schovajte všetky dostupné káble, veľmi radi ich totiž hryzú a to by neprospelo ani zvieratku, ani vašej televízií.pet-animal-animal-fur

Ako pečovať o domáceho miláčika

Dbajte aby vaše domáce zviera malo vždy čistú vodu.

Zvieracie misky neumývajte spolu s vaším riadom, ale osobitne. Asi by to nebolo veľmi hygienické. Dôkladne sa starajte o to, aby do misiek vášho miláčika nevošli muchy, chrobáky alebo iné nevítané zvieratá.

Nedávajte mačka psie žrádlo a naopak. Mačky sú mäsožravce a psi všežravce, preto ich jedlá neobsahujú tie isté suroviny a nie je vhodné kombinovať ich.

Nezabúdajte na očkovanie, odčervenie a pravidelné návštevy veterinára.

Suché krmivo pre zvieratká skladujte v uzatvárateľných nádobách, aby sa k nemu nedostal hmyz alebo myši. V obchodoch pre zvieratá často predávajú ku krmivu aj nádoby na jeho uskladnenie. Rovnako v takýchto obchodoch dostať aj špeciálne pochúťky na vyčistenie zubov vášho miláčika. Ak mu chcete zuby čistiť sami, nikdy nepoužívajte vašu zubnú pastu. Pes ani mačka nedokážu penu vypľuť.

Ak máte hlodavca, schovajte všetky dostupné káble, veľmi radi ich totiž hryzú a to by neprospelo ani zvieratku, ani vašej televízií.

Dúfam, že po týchto radách sa vaše zvieratko bude mať u vás ako v bavlnke.

Ilustračné foto: visualhunt.com

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *