Droždie na koláče, ale aj na tvár
O potravinárskom droždí asi len málokto vie, že patrí medzi jednu z najstarších „foriem života“ na tejto planéte. O niečo známejším poznatkom je to, že obsahuje živé kvasinky, ktoré premieňajú cukor na oxid uhličitý. Viete, na čo všetko je droždie prospešné v kuchyni ale i mimo nej?
Droždie sa v kuchyni zvykne používať v dvoch podobách. Vybrať si môžete čerstvú kocku potravinárskeho droždia alebo jeho sušenú verziu v podobe prášku. Pri oboch možnostiach dostanete rovnaké množstvo prospešných mikroorganizmov. Rozdiel je ale v ich skladovaní. Sušené droždie vydrží dlhšie aj mimo chladničky, teplota by však nemala presahovať 20°C, zatiaľ čo čerstvé droždie by ste mali držať v chlade pri maximálnej teplote 10°C. Ak ho skladujete v chladničke, mali by ste si dať pozor na kontakt s inými potravinami, a to najmä so soľou, ktorá kvasinky zabíja.
Pred použitím droždia akejkoľvek podoby si pripravte pohár vody alebo mlieka, v ktorom ho rozdrobíte. Viac sa odporúča teplá voda. Dávajte si však pozor aj na pomer droždia a vody. Na jeden hrnček by ste nemali použiť viac ako polovicu čerstvej kocky a viacej ako 1/3 prášku. Určite ho nekombinujte a nerozrábajte v ovocných či paradajkových šťavách. To by mohlo spôsobiť nadúvanie a tvorbu toxických alkoholov a kyselín, ktoré škodia pečeni aj obličkám. Paradoxom je to, že ak vás trápi spomínané nadúvanie a nepríjemné nafukovanie, dajte si kúsok droždia nalačno hodinu pred jedlom a pred spánkom.
Droždie má naozaj všestranné využitie v tradičnej, ale aj v modernej slovenskej kuchyni. Pekárske droždie je vhodné pri príprave kysnutých koláčov, buchiet, vianočiek a iných dobrôt z kysnutého cesta. Okrem zhotovenia sladkých pokrmov je skvelým pomocníkom pri výrobe cesta na pizzu, obľúbená je aj drožďová polievka alebo nátierka. Čerstvé droždie sa väčšinou predáva ako 40 gramové. Toto množstvo je vhodné približne na 1 kilogram múky.
Hlavne pre mužov je isto známy fakt, že pivo sa vyrába práve za pomoci kvasiniek. V obchodoch už možno dostať aj pivovarské kvasnice, ktoré premieňajú cukor na alkohol, no sú menej účinné ako čerstvé. Pre náš organizmus by mohlo byť veľmi ťažko stráviteľné. Je to spôsobené tým, že vysoká teplota, pri ktorej sa droždie fermetuje, zredukuje obsah vitamínov a vytvárajú sa tak anorganické soli ťažké pre naše telo.
Droždie je nápomocné aj pri viacerých druhoch zdravotných ťažkostí. Pomáha pri úprave trávenia, zlepšuje vylučovanie stolice, pôsobí pri nechutenstve, zlepšuje stav nechtov a vlasov, má protizápalové účinky, pôsobí hojivo, pomáha aj pri únave a depresiách. Priaznivo vplýva na celý imunitný systém a je vhodné aj pre diabetikov. Okrem iného má droždie aj detoxikačný účinok, a to sa prejaví aj na vašej pleti. Ak túžite po čistej a sviežej pokožke, zmiešajte kocku kvasníc s pár kvapkami citrónovej šťavy. Pridajte jednu lyžičku medu a vaječný bielok. Výslednú zmes naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15 minút. Nakoniec zmyte vlažnou vodou a vaša pleť bude pevná a krásna.
ilustračné foto: pixabay.com